W Alpach powstanie najwyższy hotel świata

7132 Ltd HotelNie w Dubaju, nie w Nowym Yorku, nie w Hong Kongu i nie w Singapurze, a w małej górskiej miejscowości leżącej w Alpach Lepontyńskich w Szwajcarii, powstanie najwyższy hotel świata. Miejscowością tą jest Vals – niewielki kurort turystyczny w dolinie Valser mający nieco ponad tysiąc mieszkańców. Vals słynie z przepięknych widoków oraz łaźni termalnych.

Hotel ma mieć 381 metrów wysokości. W budynku znajdzie się 107 luksusowych i przestronnych apartamentów. Jego otwarcie zaplanowano na 2019 rok. Obecnie najwyższym hotelem świata jest mierzący 355 metrów dubajski JW Marriott Marquis Hotel.

Pomysłodawcą tej imponującej inwestycji jest szwajcarski przedsiębiorca Remo Stoffel. Stoffel jest prezesem założonej w Dubaju międzynarodowej firmy z branży zarządzania nieruchomościami Farnek Services LLC/Farnek Middle East LLC, która wchodzi w skład szwajcarskiej Grupy Priora.

Stoffela zainspirował Muhammad ibn Raszid Al Maktum – szejk i emir Dubaju, pełniący także funkcję premiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– W związku z moim zaangażowaniem w Farnek, regularnie podróżuję do Dubaju i za każdym razem jestem zaskoczony, jak szybko się rozwija oraz ile już osiągnął. W Dubaju znajduje się najruchliwsze lotnisko świata, najwyższa wieża, najwyższy hotel, największe centrum handlowe, największa sztuczna wyspa, lista jest długa – powiedział Stoffel.

– Podczas wczesnej rozbudowy Dubaju, wielu lokalnych, regionalnych i międzynarodowych obserwatorów było pewnych, że wizja szejka Muhammada nigdy nie zostanie zrealizowana. Zastanawiano się, w jaki sposób chce on przyciągnąć do Dubaju turystów, którzy wypełnią tysiące pokoi w nowo powstałych hotelach. Niezrażony szejk konsekwentnie kontynuował swoją strategię, co sprawiło, że w tamtym roku Dubaj odwiedziło 12 milionów jednodniowych turystów. Plany na 2020 rok zakładają, że liczba ta wzrośnie do 20 milionów – dodał Stoffel.

– Właśnie to zainspirowało mnie do zrealizowania własnej wizji, stworzenia 7132 Ltd [nazwa hotelu pochodzi od kodu pocztowego miasta Vals], który powstanie w moim rodzimym mieście Vals w ciągu czterech lat – zakończył Stoffel.

W czerwcu ubiegłego roku, ośmiu czołowych architektów świata rywalizowało ze sobą o możliwość zaprojektowania przyszłego najwyższego hotelu. Zwyciężył amerykański architekt Thom Mayne z grupy Morphosis. Jego projekt wyróżniono za minimalizm (!) oraz umiejętne wkomponowanie budynku w górski krajobraz oraz tradycyjną zabudowę Vals.


ITB Berlin 2020