W Karkonoszach na majówkę ruszają wyciągi

Wyciąg

W majowy weekend zostaną uruchomione wyciągi w Karkonoszach: w Karpaczu na Kopę i w Szklarskiej Porębie na Szrenicę.

Kolej na Kopę ruszy już w czwartek. W kolejkach do kas jak i w czasie jazdy obowiązywać będą zasady społecznej izolacji. Również Świeradowie-Zdroju uruchomiony zostanie wyciąg na Stóg Izerski.

W poniedziałek 20 maja po przeszło dwóch tygodniach od zamknięcia z powodu epidemii Karkonoski Park Narodowy otworzył część szlaków.

Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy z Czechami zamknięta jest Droga Przyjaźni – szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką. Z kolei z powodu ograniczeń epidemicznych zamknięty jest Wodospad Kamieńczyka. Zamknięte są też wiaty i strefy wypoczynku.

Ze względu na zagrożenie lawinowe nieczynne są: szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką); szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów; szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem; szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa); szlak żółty przez Biały Jar; szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy skałkach Trzy Świnki oraz szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia.

Zamknięte są też z powodów przyrodniczych, dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych, szlaki: niebieski od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia; zielony tzw. Ścieżka nad Reglami od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem; żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Kotłów; niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj; zielony od Polany Bronka Czecha do szlaku czerwonego niedaleko Słonecznika.

źródło: onet
foto: Karkonoski Park Narodowy