TTG Polska Dziennik Turystyczny

W Toruniu coraz więcej turystów

Toruń nocą

Ponad 1,7 miliona turystów odwiedziło Toruń w 2014 roku – wynika z corocznego badania ruchu turystycznego. Gości w grodzie Kopernika jest coraz więcej. Niezmiennie nasze miasto kojarzy się z piernikami, Mikołejem Kopernikiem i starówką.

Badanie ruchu turystycznego w Toruniu prowadzone jest od 2006 r. Są one bardzo potrzebne, gdyż pomagają w podejmowaniu strategicznych decyzji i określaniu najważniejszych działań związanych z promocją miasta, pokazują, komu i z  jakimi walorami wychodzić naprzeciw.  Coroczne badania to wskazówka dla tych, których interesują osoby przyjeżdżające do naszego miasta – organizatorów noclegów, miejsc wypoczynku, rekreacji, miejsc turystycznych, sprzedawców. Z kolei dla administracji miejskiej to wskazówki, co należy w mieście poprawić.

Metodologia badania polega na analizie twardych danych zewnętrznych (GUS, biura przewodnickie, bilety sprzedane na atrakcje turystyczne) oraz na wywiadach kwestionariuszowych prowadzonych przez cztery miesiące (marzec, maj, sierpień i październik) na próbie ponad 1800 respondentów.

Z raportu wynika, że – podobnie jako w poprzednich latach – turyści nie zawiedli. Do Torunia przyjeżdżają przede wszystkim Polacy. Są to głownie mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (o. 36,6%) i województw ościennych: mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i łódzkiego. Oczywiście ma na to wpływ dostępność miasta z autostrady. Najrzadziej odwiedzają nas mieszkańcy woj. opolskiego i podkarpackiego.

Wśród gości zagranicznych najwięcej jest Niemców (niemal 35%). 13,7% stanowią obywatele Anglii, 6,6% – Włoch i Hiszpanii, 5% – Francji, a 4,3 – z USA. Wbrew stereotypom, Toruń odwiedzają turyści stosunkowo młodzi. Średni wiek Polaka to 34 lata.

Co istotne, w Toruniu jest coraz więcej miejsc hotelowych i korzysta z nich coraz więcej turystów. Przez ostatnie 10 lat liczba nocujących rocznie (wg GUS) wzrosła z 159 773 do 269 787, liczba miejsc noclegowych (wg OIT) z 2400 do 4409, wydatki turystów wzrosły ze 172 złotych do 334 złotych, a szacunkowa liczba turystów z 1 054 000 do 1 724 536

Niezmienne pozostają ikony kojarzące się z naszym miastem, czyli pierniki, Mikołaj Kopernik i starówka. Toruń to jedno z zaledwie kilku miast w Polsce, które ma tak silne i dobrze rozpoznawalne symbole. Istnieją oczywiście inne skojarzenia. Turyści zagraniczni kojarzą także Toruń z faktem wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Toruń jest bardzo pozytywnie postrzegany przez turystów. Zdecydowana większość chce tutaj wrócić i zachęci do wizyty znajomych. Wśród największych atrakcji naszego miasta znalazła się starówka, dalej Bulwar Filadelfijski, Planetarium i Krzywa Wieża.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *