TTG Polska Dziennik Turystyczny

W trójmiejskich kąpieliskach zakwitły sinice

Wakacje nad Bałtykiem, Kołobrzeg

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi sinic, które mogą zabijać ryby, ptaki i ssaki. Wydzielają też toksyny, szkodząc ludziom. Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku ma bardzo nieprzyjemny zapach, staje się mętna, najczęściej zabarwiona na zielono. W miejscach zamkniętych przez sanepid – głównie w nadmorskich kąpieliskach – nie powinno się wchodzić do wody.

Na bałtyckich plażach po raz kolejny pojawiły się czerwone flagi. Z powodu zakwitu sinic sanepid czasowo zamknął następujące kąpieliska: Gdynia-Babie Doły, Gdynia-Śródmieście, Gdynia-Orłowo, Gdynia-Redłowo, Sopot-Kamienny Potok Koliba, Sopot-Łazienki Południowe, Gdańsk-Jelitkowo, Gdańsk-Brzeźno Molo, Gdańsk-Brzeźno Dom Zdrojowy, Gdańsk-Stogi. Taki sam problem odnotowano również w Suwałkach oraz Olszynie.

Zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym, jednak skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa. Eutrofizacja – zakwit glonów i sinic-  jest powodowana przez nagromadzenie się dużej ilości związków azotu i fosforu w wodzie. Komisja Helsińska uznaje to zjawisko za  główne zagrożenie dla Morza Bałtyckiego, w którym już obecnie można znaleźć wymarłe obszary zwane „pustyniami tlenowymi”.

oprac. Katarzyna Kopeć
foto: Olek Remesz/Wikimedia CC BY-SA 3.0

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *