Wakacje 2020: Najczęściej wybieramy polskie morze

Plaża

Wakacje 2020 w pełni, a Polska Organizacja Turystyczna opublikowała właśnie wyniki badania dotyczącego tegorocznych wakacyjnych planów Polaków. Z jednej strony pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany prawie dwóm trzecim Polaków. Ale i tak ponad połowa badanych wybiera się na urlop.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w połowie czerwca przez agencję badawczą PBS, wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem planowała ponad połowa Polaków (55 procent). 27 procent badanych w ogóle nie planowało wyjazdu, a  18 procent nie podjęło jeszcze decyzji. Wyjazdy częściej planowały osoby młodsze – w grupie wiekowej 18-24 lata było ich 65 proc.

Osoby, które deklarowały, że nie planują wyjazdu, jako powód najczęściej podawały fakt, że ich sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu w związku z pandemią koronawirusa. Niewiele mniej liczna była grupa, która zrezygnowała z urlopu ze względu na obawę o zdrowie. A także z powodu niechęci do wypoczynku obarczonego ograniczeniami (konieczność zachowania dystansu czy noszenia maseczki). Warto podkreślić, że dwa ostatnie powody częściej wskazywały osoby mające 55 lat i więcej.

Wakacje 2020 chcemy spędzić nad morzem

Dokąd wybierają się osoby planujące wyjazd? W zdecydowanej większości – 82 proc. – będzie to wypoczynek na terenie Polski. Wakacje 2020 za granicą planowało jedynie 12,7 proc. respondentów. Ci, którzy wybrali urlop w kraju, najczęściej deklarowali, że jadą na morze (37,2 proc.). Nieco mniej miało w planach wyjazd w góry (22,8 proc.) lub nad jezioro (20,6 proc.).

Co ciekawe, wśród udających się za granicę także zdecydowanie dominowały wakacje nad morzem. Wybrało je aż 68,2 proc. ankietowanych. Tylko 9,1 proc. planowało wakacje w górach, 8.9 proc. w innym mieście, a 2,6 proc. nad jeziorem.

Jak za granicę to na dłużej

Polacy raczej nie planują długich urlopów w kraju. Średnia długość wakacji w Polsce to pięć nocy. Połowa wyjazdów będzie obejmować od czterech do siedmiu noclegów, a nieco ponad jedna trzecia maksymalnie trzy. Na dłużej niż siedem nocy decyduje się 13,9 proc. badanych.

Z kolei wyjazdy zagraniczne, które planują Polacy, będą dłuższe. 44 proc. ankietowanych przewiduje od czterech do siedmiu noclegów, a kolejne 41 proc. więcej niż siedem noclegów. Średnia długość pobytu za granicą to osiem nocy.

W Polsce samodzielnie, za granicę z biurem

Co ciekawe, niemal wszyscy (89,9 proc.) respondenci urlop w Polsce panują zorganizować samodzielnie. W przypadku wyjazdów zagranicznych tendencja jest nieco inna – w podobnym stopniu Polacy mają zamiar organizować je samodzielnie (49 proc.), jak i za pośrednictwem biur podróży (46 proc.). Warto dodać, że z usług pośredników nieco częściej korzystają osoby, które nie mają dzieci w wieku szkolnym.

Najczęściej z rodziną

Zarówno wyjeżdżający za granicę, jak i planujący urlop w kraju najczęściej mają zamiar spędzić wakacje 2020 z żoną/partnerką lub mężem/partnerem – to odpowiednio 73,8 i 70,8 proc. ankietowanych. Spora grupa panuje także urlop z dziećmi – 44,6 proc. wypoczywających w Polsce i 41,5 proc. jadących za granicę.

Ze znajomymi więcej respondentów spędzi urlop za granicą (28 proc.) niż w kraju (21 proc.). Co ciekawe, samodzielny wyjazd planuje bardzo mało osób (6,3 proc. w Polsce i 5 proc. za granicą), a jeszcze mniej zamierza spędzić wakacje z osobami, których jeszcze nie zna – to tylko 0,4 proc. osób wypoczywających w Polsce.

źródło: POT
foto: Shutterstock


Zima w Dolinie Słońca!