• Home »
  • Aktualności »
  • Wakacje na Ibizie i Majorce zagrożone? Hiszpania wprowadza kwarantannę dla Wielkiej Brytanii

Wakacje na Ibizie i Majorce zagrożone? Hiszpania wprowadza kwarantannę dla Wielkiej Brytanii

Hiszpania dołączyła do Portugalii i nałożyła kwarantannę na podróżnych z Wielkiej Brytanii niezaszczepionych przecie COVID-19, w obawie przed wariantem Delta, który jest szeroko rozpowszechniony na Wyspach. 

Hiszpania ogłosiła właśnie, że ​​brytyjscy podróżni na Baleary będą musieli pokazać dowód szczepienia lub negatywny wynik testu PCR. W przeciwnym razie – czeka ich kwarantanna. Około 60 proc. dorosłych Brytyjczyków jest teraz w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Premier Pedro Sanchez ogłosił swoją decyzję kilka dni po tym, jak Majorka i Ibiza zostały umieszczone na brytyjskiej zielonej liście, co spowodowało gwałtowny wzrost rezerwacji na podróże do tych destynacji. Sanchez zaznaczył, że nowe środki ostrożności wejdą w życie w ciągu 72 godzin, czyli od 30 czerwca, kiedy do zielonej listy włączone zostaną Baleary.

Portugalia wprowadza obostrzenia

Wcześniej Portugalia zaklasyfikowała Wielką Brytanię do grupy wysokiego ryzyka i rząd podjął decyzję o tym,, że ​​wszyscy Brytyjczycy podróżujący do Portugalii kontynentalnej muszą poddać się kwarantannie „w domu lub w miejscu wskazanym przez władze”. Wyjątkiem od reguły są dzieci poniżej 12. roku życia.

Rząd Portugalii dodał, że decyzja „może zostać zmieniona w dowolnym momencie, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej”. Nowe przepisy będą obowiązywać do 11 lipca.

Portugalia znajduje się obecnie na brytyjskiej liście bursztynowej, co oznacza, że ​​osoby przyjeżdżające z tego kraju muszą odbyć 10-dniową kwarantannę po powrocie do Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Pandemia wraca? Portugalia przywraca obostrzenia COVID-19>>

Walka z wariantem Delta

Ograniczenia dla Wyspiarzy zostały wprowadzone po tym, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała kraje UE do zmuszenia wszystkich podróżnych z Wielkiej Brytanii do poddania się kwarantannie po przybyciu, co jest związane z obawami przed rozprzestrzenianiem się wariantu delta koronawirusa. Merkel poparł prezydent Francji Emmanuel Macron.

27 przywódców UE uzgodniło też na szczycie w Brukseli oświadczenie, zakładający, że UE będzie działać „czujnie i w sposób skoordynowany” w reakcji na rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa.

W zeszłym tygodniu brytyjski sekretarz ds. transportu Grant Shapps dokonał niewielkich aktualizacji przepisów dotyczących podróży zagranicznych w Wielkiej Brytanii. Od 30 czerwca brytyjscy podróżni nie będą musieli poddawać się kwarantannie po powrocie z Malty, Madery, Ibizy, Majorki, z kwarantanny zostaną też zwolnione niektóre wyspy karaibskie, w tym Barbados.