Wczasy w Turcji podrożeją

Turcja

Turcja wprowadza nowy podatek od zakwaterowania w hotelach – od kwietnia 2020 roku zapłacimy więcej za nocleg. I chociaż taryfy nie wzrosną znacznie, wraz z ostatnim wzrostem kosztów wizy turystycznej, wzrost kosztów wakacji wydaje się poważniejszy.

W 2019 od lipca do końca września ponad 21,6 miliona zagranicznych turystów odwiedziło Turcję (z czego 85% to turyści zagraniczni, a 15% to Turcy żyjący za granicą) – to wzrost o 15% rocznie. W tym okresie pozostawili w Turcji ponad 14 miliardów dolarów, przy czym jeden zagraniczny turysta wydał średnio około 623 dolary.

Niestety wszystko wskazuje, że planując wakacje w Turcji, będziesz musiał ponieść wyższe koszty.

Wszystko zaczęło się pod koniec października, kiedy Turcja zwiększyła opłatę za elektroniczną wizę turystyczną – zamiast 20 USD (około 77 PLN) teraz trzeba zapłacić 35 USD, czyli około 135 PLN. Kolejny podatek według tureckich mediów wejdzie w życie w kwietniu 2020 r. Wysokość podatku będzie zależeć od kategorii hotelu: za zakwaterowanie w hotelach 2-gwiazdkowych, motelach i pensjonatach trzeba zapłacić minimum, czyli 6 TRY (około 4 PLN) za osobę za dzień. W hotelu trzygwiazdkowym opłata wzrośnie do 9 TRY (6 PLN), w przypadku hotelu czterogwiazdkowego będziesz musiał zapłacić 8 PLN, a w hotelach 5-gwiazdkowych opłata wyniesie 12 PLN za osobę za dzień. Nowy podatek zostanie automatycznie naliczony w rachunku za zakwaterowanie w obiekcie turystycznym.

Jak to się przełozy na nasze wydatki? Dla czteroosobowej rodziny, która spędza tygodniowe wakacje w Antalyi lub innym tureckim kurorcie, droższa wiza i nowy podatek spowodują dodatkowe koszty w wysokości około 460 PLN (za zakwaterowanie w hotelu czterogwiazdkowym) lub nawet 576 PLN (za 5 gwiazdek).

(OLC)
foto: Pixabay