Weekend miłośników skarbów ziemi

 Lwóweckie Lato Agatowe

Pod patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, w weekend 13 – 15 lipca, w Lwówku Śląskim, po raz 21 organizowane jest Lwóweckie Lato Agatowe. Impreza, która zyskała status jednego z najważniejszych symboli turystycznych regionu i otrzymała Certyfikat POT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny.

Lwóweckie Lato Agatowe promowane jest przez organizatorów zwrotem „święto poszukiwaczy skarbów Ziemi”. Na trzy dni do miasta zjeżdżają kolekcjonerzy i miłośnicy minerałów, a także turyści lubiący atmosferę rodzinnego festynu towarzyszącej tematycznej imprezie. Lwówek odwiedza przez trzy weekendowe dni około 50 tys. przyjezdnych z kraju i zagranicy.

Najważniejszym punktem programu Lwóweckiego Lata Agatowego jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, określana jako największa impreza kolekcjonerska w kraju, na której spotykają się kolekcjonerzy z różnych stron świata. W tym roku organizatorzy zapowiedzieli udział blisko dwustu wystawców z 20 krajów prezentujących kamienie szlachetne i półszlachetne. W centralnym sektorze podziwiać będzie można najcenniejsze zbiory. Główna wystawa nosi tytuł „Wielka czwórka w świecie biżuterii”. Ekspozycje stanowiły będą diamenty, szmaragdy, rubiny i szafiry. Wiodącym eksponatem będzie Korona Wielkiej Czwórki wykonana z pozłacanego srebra, wysadzana diamentami, szmaragdami, szafirami i rubinami. W drugiej części giełdy usytuowane będą stoiska między innymi z wyrobami jubilerskimi. Imprezie, jak w każdej edycji, towarzyszyły będą kolekcjonerskie wystawy, stanowiska demonstrujące proces cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych i płukania złota. Potocznym synonimem luksusu jest diament oprawny w cenny metal. Jubilerzy do wyrobu kosztowności wykorzystują również inne efektowne kamienie. Posiadacze minerałów, biżuterii lub innych kosztowności inkrustowanych kamieniami jubilerskimi, nie będący pewni ich wartości, będą mogli zasięgnąć bezpłatnych konsultacji ekspertów.

źródło: POT