WHO prosi plażowiczów o ostrożność

Plaża

O bezpieczeństwie przebywania na plaży tego lata podczas pandemii zadecydują dwa czynniki: odpowiedzialne władze i odpowiedzialni obywatele. To słowa dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hansa Kluge.

Kluge odpowiedział w ten sposób na pytanie podczas czwartkowej wideokonferencji europejskiego biura WHO w Kopenhadze. Już w ubiegły weekend plaże m.in. w Wielkiej Brytanii zapełniły się turystami. Jeszcze w kwietniu plaże zostały otwarte w Polsce, a w czerwcu otwarcie się na zagranicznych turystów planuje m.in. Grecja.

– Każde miejsce, gdzie ludzie przebywają obok siebie w niewielkiej odległości jest podatne na rozprzestrzenianie się wirusa – powiedział dyrektor WHO.

– Dlatego idąc na plażę, ludzie powinni być tego świadomi, nauczyć się żyć z wirusem. I nie zapominać, że nie jesteśmy jeszcze w rzeczywistości postpandemicznej. Od tego, jak się zachowamy, będzie zależeć przyszłość – dodał. Zaapelował do turystów, by stosowali się do zaleceń lokalnych władz.

Jak dodała ekspertka WHO Catherine Smallwood, otwierając miejsca, w których gromadzą się ludzie, władze muszą być w stanie szybko i precyzyjnie identyfikować oraz śledzić rozprzestrzenianie się wirusa.

Na wideokonferencji przedstawiciele WHO zwrócili też uwagę na gospodarcze skutki pandemii. Kluge wezwał europejskie rządy do wyciągnięcia wniosków z kryzysu finansowego 2008-2009 i uniknięcia polityki zaciskania pasa, która „zrujnowała życie tak wielu osób w Europie”. W szczególności przestrzegł przed cięciem wydatków na ochronę zdrowia, co miało miejsce w większości państw UE w ciągu ostatniej dekady.

źródło: PAP
foto: Pexels