TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie zapraszają na wystawę „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO”, która prezentuje prace powstałe w czasie 19. Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Można ją zobaczyć od 22 września do 21 października 2017 r.
w Muzeum na III poziomie kopalni soli.

Wieliczka i Bańska Szczawnica - zabytki na Liście UNESCO

Tym razem zainspirowały uczestników pleneru dwa górnicze i znane miasta, Wieliczka i Bańska Szczawnica. Znaczenie obydwu tych miast w przeszłości było ogromne: Wieliczka, dzięki bogactwu jaki stanowiła sól, przez wieki wspierała skarbiec królewski a Bańska Szczawnica, dzięki pozyskiwaniu i przetwarzaniu złota i srebra, należała do najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W obydwu, odkryte w średniowieczu bogactwa stały się impulsem do nadania im praw miejskich: Wieliczka otrzymała je w 1289 r. a Bańska Szczawnica w 1250 r. Cenne zabytki, które posiadają i które są świadectwem wspaniałej przeszłości zostały docenione wpisem na Listę Dziedzictwa UNESCO: wielickiej kopalni soli w 1978 r. i Zamku Żupnego w 2013 r. a Bańskiej Szczawnicy w 1993 r. Tak ciekawe historyczne dziedzictwo obu miejsc stanowiło wdzięczny temat dla twórczych działań uczestników pleneru.

Wystawa prezentuje ok. 100 najciekawszych prac. Co zachwyciło uczestników pleneru tak bardzo, że stało się tematem ich obrazów? W Wieliczce głównie Zamek Żupny – zabytkowa perła na powierzchni miasta. W Bańskiej Szczawnicy, która jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich, zainteresowały: Kalwaria na wzgórzu Scharfenberg, Stary Zamek, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki, bezwieżowy kościół Panny Marii Śnieżnej z 1512 roku, Pigarska brama, jedyna ocalała z sześciu bram miejskich, barokowa kolumna Świętej Trójcy na placu w centrum miasta, gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku, zabudowania dawnego Kammerhoffu dziś siedziby Słowackiego Muzeum Górniczego oraz widoki tego pięknego i pełnego uroku miasta.

Dzięki projektowi te cenne obiekty dołączyły do, jedynej w swoim rodzaju, dokumentacji miejsc wyjątkowych, tworzonej od lat przez uczestników plenerów.

Projekt na Słowacji został zrealizowany dzięki wsparciu pana dr Józefa Labudy, dyrektora Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy.

Wystawę „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” można oglądać do 21 października 2017 r. w Muzeum na III poziomie kopalni soli a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.

foto: Adam Pochopień – Zamek Żupny w Wieliczce

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *