Wielki grecki błękit

foto: GNTO/G. Rigoutsos

Są na naszej planecie miejsca wyjątkowe, najsłabiej poznane, a przez to najbardziej tajemnicze i budzące ciekawość. Miejsca magiczne, w których znika tradycyjne pojmowanie czasu, a w ciszy głębin otwiera się przed nami ekscytujący świat, pełen tajemnic, podwodnych pejzaży i wspaniałych kolorów.

Nurkowanie jest jednym z najbardziej fascynujących sportów morskich. Poszukując niezapomnianych wrażeń, wspaniałych widoków i przygód, warto zanurzyć się w ciepłych wodach Grecji. Podwodne jaskinie, wielkie rafy, starożytne zatopione miasta i słynne wraki tworzą pulsujący i żywy świat. Urzekająca gra światła słonecznego, rozproszonego przez krystalicznie czyste wody, poczucie spokoju, wolności i cisza panująca pod powierzchnią morza – wszystko to sprawia, że nurkowanie w Grecji jest radosnym doświadczeniem.

Na terenie całej Grecji funkcjonują liczne kluby i stowarzyszenia, w których można nauczyć się technik nurkowania. Istnieje też wiele firm zajmujących się tym sportem. W przystępnej cenie można tu nabyć lub wynająć niezbędny sprzęt. Nieskończona mnogość i różnorodność podwodnych stanowisk gdzie można uprawić nurkowanie sprawia, iż Grecja to wymarzone miejsce dla wielbicieli podwodnych przygód.

Na początek Ateny i okolice

Pasjonaci nurkowania z pewnością będą pod wrażeniem naturalnego piękna słynnego słonowodnego jeziora Vouliagmeni położonego na południowych przedmieściach Aten. To jedno z ulubionych miejsc spotkań lokalnego środowiska nurkowego, ale również zagranicznych entuzjastów tego sportu. Warto też wybrać się do pobliskiej miejscowości Porto Rafti. To wspaniałe miejsce dla tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z nurkowaniem. Piękne podwodne krajobrazy i stosunkowo płytkie, bezpieczne wody pozwolą Wam cieszyć się w pełni waszą pierwszą podwodną eskapadą.

foto: www.visitgreece.gr

Nurkować można z lądu, w rejonie tzw. Erotospilii, ale, warto również wybrać się łodzią w jeszcze ciekawsze miejsca, w kierunku przystani Agia Marina i położonych nieopodal wysepek.

W pobliżu Aten znajduje się też wyspa Salamina. U jej wybrzeży można nurkować z akwalungiem na znajdującym się tam morskim stanowisku archeologicznym. Jeśli macie ochotę wybrać się na podwodne polowanie, warto odwiedzić okolicę leżącej stosunkowo blisko Aten wyspy Evia. Jej skaliste wybrzeże słynie z bogactwa morskiej fauny.

Wyspy dla pasjonatów

Jedne z ważniejszych obszarów do nurkowania znajdują się wokół Krety. Szczególnie prężnym nurkowym ośrodkiem jest miasto Chania. Morze Egejskie i Morze Libijskie to dwa bardzo różne światy. Wody w Kalatha i Palaiochora w południowo-zachodniej Krecie są niezwykle fascynujące. Apokoronas w Chanii, Chora Sfakion, Platanias w zachodniej Krecie, Kissamos i Gramvousa jeszcze dalej na zachód, zapewniają naprawdę wspaniałe przeżycia.

Visit Greece

Idealnym kierunkiem dla wielbicieli podwodnych przygód są też, nazywane rajem nurków, Północne Sporady, które zachwycą Was swym przepięknym dnem morskim, żywymi kolorami i krystalicznie czystymi wodami.

Nurkowanie na Cykladach, u wybrzeży wysp takich jak Serifos, Milos, Kimolos i Sifnos jest szczególnie atrakcyjne. Na północ od Milos, poza zatoką Adamantas, leżą wspaniałe rafy i skaliste wysepki, podobnie jak na południe od Kimolos.

Z pewnością urzekną was również podwodne pejzaże wokół wyspy Santorini. Wulkaniczne pochodzenie wyspy nadaje niewiarygodny urok podwodnemu krajobrazowi w jej okolicy. Woda o wysokiej zawartości soli sprawia, iż ma się tu wrażenie stanu nieważkości, a jej przejrzystość pozwala na robienie wyjątkowych podwodnych zdjęć.

foto: www.visitgreece.gr

Morze Jońskie słynie z wielu fascynujących podwodnych stanowisk. Najpopularniejszymi kierunkami dla wielbicieli nurkowania są Korfu, Zakynthos, Kefalonia i Lefkada to ulubione. Fascynaci podwodnych eksploracji spotykają się również na mniejszych wyspach, takich jak Kastos, Arkoudi czy Atokos. Wody Morza Jońskiego słyną też z wielkiego bogactwa ryb i innych stworzeń morskich. W regionie działają liczne centra nurkowe, więc bez problemu można uzyskać tu szczegółowe informacje i wyposażyć się w konieczny sprzęt. Na przeciwległych brzegach regionu Epiru również znajdziecie wspaniałe podwodne lokalizacje.

Warto wybrać się też w okolice miasta Aleksandroupoli oraz Kavala w Macedonii. Miejscowe zatoki słyną z fascynujących i niesamowicie różnorodnych podwodnych krajobrazów. Wielkie łachy złotego piasku przeplatają się tu z imponującymi formacjami skalnymi a cieniste ogrody morskich traw, co i raz ustępują miejsca fosforyzującym wielobarwnym rafom koralowym.

Dotknąć ciszę

Wyjątkową atrakcję dla podwodnych turystów stanowi otwarte przed kilkunastoma dniami pierwsze w Grecji podwodne muzeum, które mieści się na Sporadach, w pobliżu wyspy Alonissos. Zwiedzający mogą podziwiać tu spoczywający na dnie morza słynny starożytny wrak. Ten pochodzący z V wieku p.n.e. statek, pełen amfor, zastygły w malowniczej podwodnej scenerii egzotycznych wód Narodowego Parku Morskiego Alonissos, stanowi niebywałe wyzwanie dla miłośników podwodnej turystyki. Muzeum będzie otwarte do 2 października, jest więc czas, by odwiedzić je jeszcze w tym roku.

foto: GNTO/D. Rozaki

Grecja urzeka nie tylko swoją wyjątkową historią, architekturą, wspaniałą pogodą, pyszną kuchnią czy przepięknymi plażami. Wybierając się na urlop, warto dotknąć także jej wielkiego błękitu i zanurzyć się w ciszy fantastycznego, podmorskiego świata.

Katarzyna Kaczmarska
źródło: www.visitgreece.gr

materiał powstał przy współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce

Visit Greece


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!