Wilno: lotnisko rozpoczyna rozbudowę terminalu

Lotnisko Wilno

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do przeprowadzenia na największym litewskim lotnisku modernizacji i rozbudowy terminalu, która ma potrwać cztery lata. Po przebudowie port lotniczy w Wilnie ma podwoić swoją przepustowość.

Latem 2017 lotnisko zostało zamknięte na 35 dni, na czas przeprowadzenia gruntownej przebudowy pasa startowego.

Otwarty w 2007 terminal ma przepustowość do 9500 pasażerów dziennie. W szczytowych okresach letnich liczba ta może wzrosnąć do 15 tysięcy.

Większa przepustowość

W 2017 lotnisko przekroczyło swoją max przepustowość określoną na 3,5 miliona osób o 300 tysięcy pasażerów. Po ukończeniu rozbudowy, port lotniczy w Wilnie będzie mógł obsługiwać dziennie 20 tysięcy pasażerów, co oznacza roczną przepustowość około 7 miliona osób.

Po przebudowie pasażerowie będą mieli lepsze warunki odprawy oraz większą powierzchnię handlową. Rozbudowany terminal zapewni także lepsze warunki pracy dla pracowników.

Proces modernizacji rozpocznie się od przebudowy strefy związanej z kontrolą bezpieczeństwa i potrwa do końca 2018. Do 2020 przeprowadzona zostanie m.in. przebudowa płyty parkowania samolotów oraz drogi kołowania. Od 2019 do 2021 przewidziano remont strefy odlotów.

Koszt rozbudowy szacowany jest na 60 milionów euro.

źródło: PRTL
foto: Teekkari / Wikimedia