Włochy: wracają bezpłatne niedziele w muzeach

Dawid

Popularny we Włoszech program bezpłatnych niedziel w muzeach, zlikwidowany przez poprzedni rząd, od minionego weekendu znów funkcjonuje.

Jak ogłosiło włoskie ministerstwo kultury, wstęp do wielu włoskich muzeów będzie znowu darmowy w niedziele, dzięki przywróceniu popularnego programu rządowego, zlikwidowanego przez poprzedniego ministra kultury.

Oznacza to, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie państwowe muzea i stanowiska archeologiczne.

Program obejmuje tak znane miejsca i zabytki jak m.in. rzymskie Koloseum, Pompeje, florencka Galeria dell’Accademia i wiele innych zarządzanych przez władze centralne, nie dotyczy zaś obiektów prowadzonych przez władze lokalne.

Ponad 15 mln zwiedzających skorzystało z bezpłatnych niedziel muzealnych od czasu ich wprowadzenia w roku 2014 z inicjatywy ministra kultury Dario Franceschiniego.

Jednak w ubiegłym roku nowy minister kultury Alberto Bonisoli zrezygnował z programu i zastąpił go bardziej skomplikowanym systemem 20 darmowych dni muzealnych rozłożonych w ciągu roku. Zmianę motywował tym, że wolne niedziele muzealne powodowały długie kolejki i przepełnienie najbardziej popularnych atrakcji.

Powrót do programu umożliwiło odzyskanie teki ministra kultury przez Dario Franceschiniego w nowym koalicyjnym rządzie Ruch Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej.

Ministerstwo kultury poinformowało, że wraz z przywróceniem darmowych niedziel w niektórych miejscach zostanie ograniczona maksymalna liczba zwiedzających.

Pełna lista atrakcji, które można odwiedzić za darmo, znajduje się na oficjalnej stronie internetowej ministerstwa kultury.

źródło: The Local / onet
foto: Pixabay


ITB Berlin 2020