Wszyscy Anglicy mają dostęp do darmowych szybkich testów na obecność koronawirusa

Test na COVID-19

Brytyjski rząd ogłosił, że od piątku wszyscy mieszkańcy Anglii – niezależnie od tego, czy wykazują objawy zakażenia czy też nie – będą mogli dwa razy w tygodniu przeprowadzać za darmo szybkie testy na obecność koronawirusa.

Celem masowego testowania mieszkańców Anglii jest jak najszybsze wykrywanie ewentualnych ognisk zakażeń i osób bezobjawowych, które pomimo to roznoszą koronawirusa.

Dlatego zestawy do przeprowadzania szybkich testów będzie można zamówić przez Internet z dostawą do domu, będą również dostępne w lokalnych punktach wykonywania testów i w niektórych aptekach. Szybki test będzie można również dostać w punktach wykonywania testów w zakładach pracy i w szkołach.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu będą musiały poddać się wraz z domownikami izolacji. Już na kwarantannie będzie jednak mogła zamówić test typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych. W przypadku, gdy przebadany w laboratorium drugi test będzie negatywny, okres kwarantanny zostanie natychmiast zakończony.

Od stycznia brytyjski rząd w ramach planu wznowienia zajęć stacjonarnych w szkołach zapewnił szybkie testy uczniom i pracownikom szkół średnich. W lutym program został rozszerzony o rodziny wszystkich dzieci w wieku szkolnym i akademickim w Anglii. Zestawy do samodzielnego wykonywania testów zaoferowano również osobom, którzy w czasie epidemii nie mogą pracować z domu.