Wulkany w zasięgu ręki, które warto zobaczyć

Rejon Torre del Filosofo, na pierwszy planie krater Barbagallo, w tle dymiące partie szczytowe Etny

Rejon Torre del Filosofo, na pierwszy planie krater Barbagallo, w tle dymiące partie szczytowe Etny

Etna 3331m – największy europejski wulkan, położony na największej wyspie Morza Śródziemnego – włoskiej Sycylii. Bardzo aktywny i zawsze dymiący. Często można zobaczyć lawę. Pośród szeregu punktów widokowych, najsłynniejszy i najlepiej zagospodarowany nazywa się Torre del Filosofo 2930m. Można tutaj dojechać kolejką linową i terenowym autobusem, by podziwiać z bliska Etnę i pospacerować po okolicznych kraterach. Chociaż największe atrakcje kryją się w rozległych partiach szczytowych, to lepiej się tam nie zbliżać. Bezpieczniej jest podziwiać wulkan z pewnej odległości.

Erupcja z jednego z otworów wulkanu Stromboli

Erupcja z jednego z otworów wulkanu Stromboli

Stromboli 920m – o ile na Etnie często można zobaczyć lawę, o tyle na Stromboli – zawsze. Nie ma drugiego takiego wulkanu w Europie, a i na świecie jest ich niewiele. Ta wyspa-wulkan w archipelagu włoskich Wysp Liparyjskich pozwala zrealizować marzenie o widoku czerwonej lawy. Wystarczy wspiąć się na wulkan, koniecznie z przewodnikiem. Chyba że wolimy oglądać erupcje z łodzi zacumowanej niedaleko brzegu. Lawę obserwuje się w nocy, bo wtedy jest najefektowniejsza. Od charakterystycznych gwałtownych eksplozji rozżarzonej lawy, zastygającej w powietrzu, wszystkie podobne zjawiska noszą nawę – erupcji strombolijskiej.

Gran Cratere wulkanu Vulcano

Gran Cratere wulkanu Vulcano

Vulcano 375m – jedna z wulkanicznych wysp, położona pomiędzy Lipari a Sycylią. Znajduje się tutaj piękny krater aktywnego wulkanu – Gran Cratere. Na szczyt prowadzi ścieżka, którą można obejść cały krater. Przy okazji obserwując gorące wyziewy wulkaniczne – fumarole. Kłęby dymu o zapachu siarkowodoru, kryształki siarki wokół otworów, robią niesamowite wrażenie. Odważniejsi mogą się pokusić nawet o zejście na dno krateru. A po wycieczce można zaznać innych wulkanicznych przyjemności. Kąpieli w termalnych źródłach i relaksu na czarnej wulkanicznej plaży.

Kratery wulkanu-wyspy Nea Kameni, w tle Santorini

Kratery wulkanu-wyspy Nea Kameni, w tle Santorini

Nea Kameni 130m – grecki wulkan w kalderze Santorini, obok słynnej wyspy o tej samej nazwie. Chociaż aktywny, wybucha rzadko. Dlatego można się udać tutaj na wycieczkę i spacerować po kraterach umiejscowionych na szczycie. Po drodze obserwując zastygłe pola lawowe. Nad bezpieczeństwem czuwają porozmieszczane tutaj licznie sejsmografy, które mają za zadanie ostrzec przed zbliżająca się erupcją. Dodatkową atrakcją tej niewielkiej bezludnej wyspy jest efektowna panorama na skalistą Santorini.

Efektowny krater wulkanu Hverfjall

Efektowny krater wulkanu Hverfjall

Hverfjall 453m – wulkan położony na kolejnej wulkanicznej wyspie – Islandii, w jej północnej części. Wygasły i łatwo dostępny. Z niesamowitym kraterem. Nie bez przyczyny przyjeżdżają tutaj ekipy kręcić ujęcia do filmów fantastycznych. Scenerie są tak niezwykłe, że efekty specjalnie nie są potrzebne. Absolutnie pozaziemskie krajobrazy. Z których słynie ta surowa przyrodniczo wyspa, umiejscowiona pomiędzy dwoma kontynentami – Europą i Ameryką Północną. Legenda głosi, że czasami można spotkać tutaj elfy.

 


Grzegorz Gawlik – autor projektu „100 wulkanów”, podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf. Odwiedził 86 państw na 6 kontynentach podczas kilkuset podróży. Zdobył ponad 60 szczytów 4-7-tysięcznych m.in. w Himalajach, Andach, Pamirze, Kaukazie, w Atlasie Wysokim, Kordylierach, w Tanzanii, Gwatemali i na Borneo Eksploruje także pustynie, tereny polarne oraz tropikalne, morza i oceany, jaskinie, lodowce. Z wykształcenia prawnik, absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi stronę internetową grzegorzgawlik.pl


InvestPro Poland Warsaw 2019
IT&CMA