Z Polski do Włoch wjedziesz z zaświadczeniem o szczepieniu, wyleczeniu lub z testem

Flaga Włoch

Fot. Pexels

Z Polski do Włoch można teraz wjechać przedstawiając: zaświadczenie o całkowitym szczepieniu przeciwko COVID-19, o wyleczeniu lub test wykonany w ciągu 48 godzin.

Najnowsze zasady wjazdu do Włoch podała ambasada RP w Rzymie. Osoby wjeżdżające do Włoch z Polski i innych krajów UE muszą zarejestrować swój przyjazd na platformie internetowej EU Digital Passenger Locator Form, a w przypadku problemów technicznych należy wypełnić ręcznie oświadczenie.

Ponadto należy przedstawić unijny certyfikat w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, nazywany tez paszportem covidowym), zaświadczający o: ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch szczepionką zatwierdzoną przez UE, przebytej chorobie COVID-19 lub negatywnym wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6. roku życia.

Kiedy kwarantanna?

Jak informuje polska ambasada, w przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Testów nie muszą przedstawiać osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą ich terytorium w ciągu 36 godzin od wjazdu. Tranzyt musi odbywać się bez postojów – zatrzymanie się np. na nocleg to już krótki pobyt, co wiąże się z koniecznością przedstawienia aktualnych testów.

Natomiast osoby przesiadające się na lotniskach we Włoszech podczas podróży do innych państw, bez opuszczania strefy tranzytowej, nie muszą przedstawiać testów.


ASEAN Tourism Forum