Z Warszawy do Wrocławia w 3,5 godziny

Dworzec Centralny w Warszawie

Jeszcze w tym roku zakończy się modernizacja torów na odcinku Koniecpol-Opole. Dzięki temu podróż z Warszawy do Wrocławia, przez Częstochowę, skróci się do 3,5 godziny.

– Podróż do Wrocławia potrwa 3 godziny i 40 minut już w grudniu. W 2015 roku ma się skrócić o kolejne 10 minut – do 3,5 godziny – zapowiada przedstawiciel PKP PLK, Maciej Dutkiewicz. Wyjaśnia również, że między Opolem a miejscowością Fosowskie pociągi osiągną prędkość do 140 km/h, a stamtąd do Włoszczowy pojadą z prędkością do 120 km/h. Na trasie między Włoszczową a Warszawą składy mają osiągnąć szybkość 200 km/h.

Modernizacja odcinka między Koniecpolem a Opolem pozwoli wprowadzić nowe połączenia kolejowe – takie jak np. Kraków-Częstochowa-Wrocław.

Modernizacja 150-kilometrowego odcinka kolejowego miedzy Opolem a Koniecpolem to koszt ponad 0,5 miliarda złotych. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2014 roku. Remont współfinansowany jest z dotacji unijnych. W ramach rewitalizacji odnowionych zostanie 30 peronów, ponad 100 wiaduktów i przepustów oraz ponad 70 przejazdów kolejowo-drogowych w całym kraju. Wymieniana jest także sieć trakcyjna.

wp.pl
foto: Wikimedia/Adrian Grycuk


ITB Berlin 2020