Z wizą czy bez – jaka turystyka po Brexicie?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niewątpliwie wpłynie na przemysł turystyczny zarówno kraju wyspiarskiego, jak i zjednoczonej Europy. Z tą prawdą zgadzają się wszyscy, ale nikt nie wie jak wpłynie…

Jeśli chodzi o samych Brytyjczyków, będą mogli podróżować do dowolnego kraju UE bez wizy, przynajmniej do 1 stycznia 2021 r. Co dalej – nie jest jasne. Niektórzy urzędnicy obiecują, że ruch bezwizowy będzie kontynuowany, ale do 90 dni w roku.

Jeśli chodzi o turystów z Unii Europejskiej, na razie do końca roku będą oni nadal odwiedzać Wielką Brytanię bez wizy. Niemniej, według sondaży, prawie połowa ankietowanych turystów obawia się, że w niedalekiej przyszłości Wielka Brytania może zmienić procedurę wjazdu obywateli UE, co oznacza, że pojawią się problemy.

W oczekiwaniu na Brexit liczba turystów z Europy spadła już o 3%. Eksperci są przekonani, że ten trend będzie kontynuowany w najbliższej przyszłości. Jednocześnie rośnie łączny napływ turystów zagranicznych do Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku kraj przyjął 6,6% więcej gości niż w 2018 roku. Wstępna prognoza na 2020 rok była raczej optymistyczna – 39,7 miliona osób. Większość ruchu turystycznego powinna zapewnić USA i Chiny. Jednak wybuch epidemii strachu wywołanej koronawirusem może zakłócić te plany.

OLC