Zakaz lotów na nowych zasadach

Samolot

Zakaz lotów tym razem bez listy krajów? Projekt rozporządzenia, które ma wejść w życie 16 września, pojawił się na stronie BIP. Tym razem nie ma na nim konkretnej listy krajów objętych zakazem.

Mimo że jeszcze kilka dni temu wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiadał, że w nowym projekcie rozporządzenia dotyczącego zakazu lotów znajdzie się 31 państw, to nowy dokument nie zawiera w ogóle listy krajów, lecz wprowadza nową formułę.

Zakazem lotów mają być objęte kraje, gdzie współczynnik liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 90 (pod uwagę jest brane ostatnich 14 dni). Warto dodać, że do tej pory na listę trafiały kraje, gdzie współczynnik ten przekraczał 60.

– Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób co do zasady przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) – czytamy w projekcie.

Jak mówił w zeszły czwartek wiceminister infrastruktury, w Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków.

Podobnie, jak w poprzednim rozporządzeniu zakaz lotów ma nie dotyczyć między innymi samolotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Co więcej, dodano podpunkt mówiący, że zakaz nie obejmie również rejsów z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Rozporządzenie z 31 sierpnia obowiązuje do 15 września, więc do tego czasu musi zostać opublikowane nowe, które wejdzie w życie 16 września.

źródło: BIP / onet
foto: Unsplash


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!