TTG Polska Dziennik Turystyczny

Zakończył się 9. Bella Skyway Festival w Toruniu

Bella Skyway Festival

Największe wydarzenie kulturalne w województwie dobiegło końca, a tegoroczna edycja festiwalu pobiła rekord poprzedniej — przygotowane instalacje obejrzało aż 380 000 osób. Podczas 9. edycji Bella Skyway Festival, która odbyła się w dniach 22–27 sierpnia 2017 roku, zaprezentowano dwanaście świetlnych instalacji i cztery projekcje, w tym jedną na kurtynach wodnych. Festiwalowi towarzyszyły także cztery wydarzenia dodatkowe Magiczna atmosfera na sześć dni całkiem zmieniła Toruń. Instalacje świetlne i mappingi 3D przygotowane specjalnie dla konkretnych przestrzeni toruńskiej starówki zaprezentowali artyści z Węgier, Portugalii, Francji, Włoch, Singapuru i Polski.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji była projekcja wyświetlana na kurtynach wodnych — „Water Concept Factory” grupy Bodigi. Polacy stworzyli na toruńskich Błoniach Nadwiślańskich spektakularne dzieło, które przyciągnęło tłumy widzów. Niepowtarzalna iluminacja na imponującej konstrukcji, której towarzyszyło innowacyjne rozwiązanie — wykorzystanie święcących i poruszających się w rytm muzyki dronów — było pierwszym takim przedsięwzięciem w Polsce.

W tym roku fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poruszyła węgierska grupa LimeLight swoim mappingiem 3D „Cosmic Flow”. Projekcja, opowiadająca o kosmosie, wodzie, życiu i człowieczeństwu, dopełniona wyśmienitą muzyką została wsparta przez sponsora festiwalu — firmę Toyota Bednarscy. Ponadto w przygotowanej specjalnie z okazji Bella Skyway Festival strefie, można było obejrzeć z bliska auta hybrydowe i dowiedzieć się o wielu ciekawych informacji na ich temat.

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, powrócił do Torunia! W tym roku wraz z projekcją „Urban Poetry”, której partnerem było Województwo Kujawsko-Pomorskie. Poetyckie połączenie miejskiej scenerii z elementami natury ukazało każdemu sposób na przeżycie jego obecnej sytuacji, na przezwyciężenie problemów i przekraczanie granic wyobraźni. Ocubo zaproponowało widzom toruńskiego festiwalu coś wyjątkowego — mapping 3D zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego. Dynamiczna projekcja stanowiła nową jakość na Bella Skyway Festival — wypożyczane widzom okulary 3D pozwoliły im jeszcze mocniej zagłębić się w barwną opowieść.

Frekwencyjny sukces zanotowała również iluminacja włoskiej grupy Marianolight, która stanęła na ulicy Szerokiej i rozświetliła ją tysiącami światełek LED. Instalacja nazwana „Renaissance Palace” to gigantyczny portal wykonany z tysięcy światełek LED. Poprzez swoje dzieła Marianolight odwołuje się do stuletniej tradycji oświetlania ulic — luminarie, lecz podchodzi do niej w całkowicie innowacyjny sposób. Światła — kolorowe i eleganckie, proste, ale także pełne przepychu, pochodzące z ciepłej, południowej Europy — to samo sedno miejskiego oświetlenia mającego celebrować wspólnotę, to szlachetna i dawna sztuka, którą rodzina Mariano doskonaliła od pokoleń. Sponsorem instalacji była firma Color SC.

Ciekawą propozycją okazał się być również wideomapping „Organum”, prezentowany nie na fasadzie, lecz wewnątrz Kościoła Akademickiego pw. świętego Ducha. Projekcja powstała specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu. Mappingowi, wyświetlanemu na sklepieniu świątyni i organach, towarzyszyła muzyka grana na żywo przez Steve’a Nasha oraz Jana Mroczka. Sponsorem projekcji była Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu.

Sponsorem festiwalu i jednej z jego projekcji była również marka Specjal, dzięki której można było oglądać mapping na fasadzie budynku Teatru im. Willama Horzycy. W trwającej od kwietnia kampanii „Legenda Północy” marka Specjal w formie komiksów prezentuje blisko 30 historii i podań z północnych regionów Polski, czyli Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Jedna z nich została specjalnie rozwinięta i zrealizowana w technice mappingu. Jest to opowieść o dzielnym Hieronimie, który przegonił smoka z Torunia. W widowiskowej projekcji Specjala ta historia jest punktem wyjścia, by opowiedzieć więcej także o samym mieście i zabrać widzów w podróż po toruńskiej starówce i pokazać legendarne symbole miasta, wśród których znajdą się m.in. pierniki, Mikołaj Kopernik, słynny dzwon Tuba Dei (Trąba Boża) oraz — oczywiście — smok toruński i mistrz Hieronim. Instalacja i projekcja wideomappingu jest czymś niespotykanym w skali kraju, ponieważ za podstawę scenariusza posłużył komiks, który zrealizowano w ciekawej i efektownej dla oka animowanej formie.

Duże wrażenie na publiczności zrobiła również instalacja „Sekretny Ogród” polskiej artystki Magdaleny Radziszewskiej. Piękne, efemeryczne orchidee wyrosły na czas trwania Bella Skyway Festival w pobliżu Krzywej Wieży. Dzieło artystki ucieszyło się też dużą popularnością w zagranicznych mediach. Fotografie instalacji, wykonane przez Tytusa Żmijewskiego, zyskały tytuł „zdjęcia, którego nie można przegapić” m.in. w brytyjskim dzienniku The Guardian.

W tym roku Ruiny Podominikańskie, na kilka dni stały się domem dla księżycowych kwiatów. Instalacja singapurskiej artystki Lee Yun Qin, będąca efektem współpracy toruńskiego festiwalu światła i festiwalu i Light Marina Bay w Singapurze również odniosła sukces. Luminescencyjna instalacja kwiatowa rozświetliła ruiny, zachęcając publiczność do spaceru po spokojnym i harmonijnym świetlnym ogrodzie.

Duże zainteresowanie wzbudziło również dzieło grupy Chezbulb „oZoo”, zlokalizowane przy skwerze Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Instalacja, która mimo swojego figlarnego i surrealistycznego charakteru symbolizuje przyszłość naszej planety oraz prezentuje miejsce, w którym realizm przenika się z iluzją zachęciła jej odbiorców do refleksji.

W ruinach Zamku Krzyżackiego dzięki instalacji „They were here” do życia powrócili dawni mieszkańcy historycznego miasta. Według fińskiego artysty Aleksandra Reichsteina, ludzie nigdy tak naprawdę nie znikają bez śladu — zostają tak długo, jak ich obraz zostaje w naszej pamięci. Instalacja przedstawiała postaci z rożnych epok, będące w ciągłym ruchu. Zostały one umieszczone w jednej z najstarszych części miasta, gdzie współcześni mieszkańcy poszukują śladów historii. Postaci wykonane z drutu, pokryte fluorescencyjną farbą, stały się żyjącymi duchami minionych czasów.
Duże zainteresowanie u zwiedzających wzbudziły mniejsze instalacje, które można było zobaczyć w nietypowych miejscach toruńskiej starówki. Dolina Marzeń ugościła zwierzęta wykonane z drutu i podświetlane ogniem, będące częścią instalacji „Płomienie życia” autorstwa podopiecznych Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. „H2SO2” polskiej grupy Wow!Kolektyw zwracał uwagę na problem szkodliwych procesów zachodzących w przyrodzie, za które w dużej mierze odpowiedzialny jest człowiek. Instalacja „Spectral” autorstwa grupy KASJO zdigitalizowała przestrzeń parku przy Placu Rapackiego dzięki świetle UV, a projekt „Orzeł” Anny Galas zwracał uwagę na niszczycielską silę zjawisk natury. W przyjemny stan spokoju i relaksu wprowadziły nas Klara Skórska, Dominika Majewska i Milena Tomkiewicz, za sprawą swojej interaktywnej instalacji Arche, ukazującą zmienność wody . Za sprawą instalacji „Iluminacja 3” w gmachu Centrum Sztuki Współczesnej zamieszkało kilkadziesiąt świetlnych postaci, symbolizujących stan oświecenia. Przy ulicy Browarnej można było obejrzeć również instalację zatytuowaną „Teoria Chaosu”, przygotowaną przez Fundację Nie-Art, której towarzyszył utwór Da Vosk Docta — Super9.

Ciekawe atrakcje zapewniło również Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, przed którego budynkiem można było obejrzeć inspirujący i magiczny spektakl pod tytułem „Pieśń Bugajów”, opierający się na starosłowiańskich legendach, przedstawionych w innowacyjny sposób, bo w towarzystwie świateł UV. Poza tym, w tym roku do festiwalu po raz ósmy przyłączyła się Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna, której organizator — Stowarzyszenie Rowerowy Toruń — zachęcało wszystkich rowerzystów do przygotowania specjalnego oświetlenia rowerów oraz propagowało ten środek komunikacji jako najlepszy sposób codziennego przemieszczania się po mieście. Można było wziąć również udział w warsztatach fotograficznych pod okiem profesjonalnych fotografów z Toruńskiej Szkoły Fotografii, będącej partnerem Bella Skyway Festival.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu — główny Partner Naukowy 9. Bella Skyway Festival — przygotował dla festiwalowych gości moc świetlnych atrakcji. Przy stoisku UMK, które stanęło w pobliżu Placu Rapackiego, można było spotkać świetlnych wolontariuszy. Mogliście ich poznać po promiennych uśmiechach i świecących strojach. Na spragnionych oświecenia czekał również zestaw naukowych ciekawostek poświęconych światłu.

foto: Facebook @skyway.festival

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *