TTG Polska Dziennik Turystyczny

Zapraszamy do Azerbejdżanu

Azerbejdżan to perła Kaukazu, „Kraina Ognia”, to region, gdzie orientalny koloryt tworzy niesamowitą symbiozę z Zachodnim progresem. Azerbejdżan to niepowtarzalna przyroda, unikalna kultura, wielowiekowa historia z tradycjami i zwyczajami, wykwintna kuchnia, która zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy i ogromna życzliwość i gościnność.

Azerbejdżan położony jest we wschodniej części Kaukazu Południowego na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Liczba ludności kraju wynosi ponad 9,8 miliona osób, terytorium – 86,600 km2. Dla obu tych wskaźników Azerbejdżan jest największym krajem na Południowym Kaukazie. Baku jest stolicą i największym miastem w kraju. Językiem narodowym jest azerski. W życiu codziennym często używany jest także język rosyjski, a młode pokolenie w większości zna angielski. Azerbejdżan graniczy z Iranem (765 km), Turcją (15 km), Rosją (390 km), Gruzją (480 km) i Armenią (1007 km), ze strony Wschodniej – Morze Kaspijskie.

Azerbejdżan

Jest częścią Wielkiego Jedwabnego Szlaku i znajduje się na przecięciu geopolitycznych, ekonomicznych i kulturowych interesów wielu narodów i cywilizacji. Azerbejdżan od czasów starożytnych przyciągał uwagę wielkich umysłów, naukowców, podróżników i historyków. Wspomnienia o tej niesamowitej ziemi można znaleźć w starożytnych pismach Herodota, Stracona i Klaudia Ptolomea.

Azerbejdżan

Azerbejdżan to wspaniałe dziedzictwo historyczne i kulturalne, z ponad siedmioma tysiącami naturalnych, archeologicznych, architektonicznych i historycznych zabytków. Pałac Sheki Khan, Baszta Dziewicza w Baku, tradycyjne azerskie dywany, średniowieczne rękopisy i manuskrypty ozdobione genialnymi miniaturami, dzieła literatury, malarstwa i rzeźby, stanowią zaledwie niewielką część tego bezcennego dziedzictwa.

Azerbejdżan

Azerbejdżan jest często nazywany „Krainą Ognia”. Wiadomo, że większość ludności żyjącej na tym terytorium jeszcze przed naszą epoką czciła ogień. Od tamtej pory zostały zachowane: obrazy skalne, posągi bóstw i starożytny świątynie. Jednymi z najbardziej znanych dowodów tego dziedzictwa są świątynia czcicieli ognia Ateshgah w Surakhani, w pobliżu Baku i Yanar Dag, co w tłumaczeniu oznacza „płonące wzgórze”. Według legendy, świątynia Ateshgyah została zbudowana przez indiańskich wyznawców ognia, którzy przybyli na te ziemie, dowiedziawszy się o wiecznie płonącym ogniu z wnętrza ziemi. Miejsca te były uważane za święte przez wieki, a w różnych okresach przebywali tu wyznawcy Zaratusztrianizmu, Hinduizmu i Sikhizmu.

Azerbejdżan

Ognista retoryka, przekazywana z pokolenia na pokolenie, znalazła odzwierciedlenie w wielu pracach mistrzów Azerbejdżanu na przestrzeni wieków, a Wieże Ognia – Flame Towers, wybudowane w Baku, w krótkim czasie stały się wizytówką stolicy. Są hołdem dla historii, a także symbolem nowego Azerbejdżanu – młodego, ambitnego państwa, które dąży do postępu i rozwoju, jednocześnie szanując pamięć o swoim pochodzeniu.

Azerbejdżan

Azerbejdżan jest Zachodem na Wschodzie i Wschodem na Zachodzie. Zachód może spotkać tutaj Azję, a Azja zrobić pierwszy krok do Europy.

www.azerbaijan.travel
Krajowe Biuro Promocji Turystyki Republiki Azerbejdżanu

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *