Złota polska jesień najpiękniejsza w Bieszczadach

Sezon wakacyjny już za nami. Choć dla niektórych to może być powód do smutku, to dla nas ta szklanka jest do połowy pełna – wystarczy odpowiednia perspektywa.

Brak tłumów, niższe ceny oraz uroki Złotej Polskiej Jesieni są dla wielu osób argumentem by wypoczynek planować właśnie o tej porze roku. Szczególnie góry są teraz niezwykle wdzięcznym kierunkiem turystycznym.

Nie bez powodu wielu często nachodzi myśl by rzucić wszystko i wyjechać…w Bieszczady. To w dzisiejszych czasach symbol ucieczki od zgiełku cywilizacji ku dziewiczej arkadii. Dlatego właśnie od nich Travelist zaczyna listę najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia jesienią, w łańcuchu górskim polskich Karpat.

Połonina Caryńska, foto: Travelist

Połoniny

O każdej porze roku Połoniny mają do zaoferowania co innego, jednak mówi się, że najpiękniej prezentują się jesienią, kiedy przyroda kipi feerią barw. Warto wówczas wybrać się na szlak i napawać niczym nieskażonym pięknem natury. O tej porze roku jest tu również znacznie mniej turystów niż latem, kiedy to piechurzy maszerują gęsiego po szlakach. Można więc w samotności pokontemplować jesienny krajobraz. Do wyboru jest 4-kilometrowa Połonina Caryńska, znajdująca się między dolinami Prowczy i Wołosatego, oraz zachwycająca Połonina Wetlińska, rozciągająca się na aż 8 km.

Tarnica, foto: Travelist

Tarnica

Tarnica to najbardziej reprezentatywny, a zarazem najwyższy szczyt w Bieszczadach. Kto podejmie wyzwanie i wybierze się na podbój słynnego „siodła”, z pewnością nie pożałuje. Na szczyt wiodą dwa szlaki – czerwony z Ustrzyk Górnych oraz niebieski z Wołosatego. Bardziej malownicza jest z pewnością trasa z Ustrzyk – mimo że jej pokonanie trwa ok. 3 godzin i wymaga dużo wysiłku oraz przedzierania się przez las, gwarantuje niezapomniane wrażenia. Na wędrowców czeka na szczycie zasłużona nagroda – zapierający dech w piersiach widok na okolicę.

Park Gwiezdnego Nieba, foto: Travelist

Park Gwiezdnego Nieba

Niewiele w Europie jest miejsc, gdzie można jeszcze podziwiać gwiazdy na niebie w całej okazałości. Jednym z takich miejsc jest Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, gdzie, z dala od świateł cywilizacji, mamy szansę obserwować Drogę Mleczną w pełnej krasie. To jedyne w całym kraju miejsce, w którym można ją dostrzec gołym okiem. Miłośnicy rozgwieżdżonego nieba mogą wybrać się na pokazy astronomiczne, które odbywają się codziennie w jednym z punktów obserwacyjnych.

źródło: Travelist