TTG Polska Dziennik Turystyczny

Zmarł "ojciec Singapuru" – Lee Kuan Yew

Lee Kuan Yew

Historia Singapuru to tak naprawdę historia jednego człowieka – Lee Kuan Yewa. To właśnie dzięki niemu, gdzieś na peryferiach Azji, powstało to nieduże państwo-miasto. Lee Kuan Yew z biednego i zaściankowego kraju leżącego na ponad 50-ciu wyspach, stworzył nowoczesne państwo, które obecnie jest jednym z najbogatszych na świecie.

Pod względem zajmowanej powierzchni Singapur (716,1km²) jest nieco większy od Warszawy (517,24km²). Ten niewielki obszar zamieszkuje ponad 5 mln osób, co sprawia, że po Monako, Singapur jest najgęściej zaludnionym krajem świata. Państwo Singapur składa się z wyspy Singapur (zajmuje 80% powierzchni kraju) oraz z otaczających ją mniejszych wysp. Cieśnina Johor (ma szerokość ok. 2km) oddziela Singapur od Półwyspu Malajskiego.

Państwowość Singapuru jest krótka. Była to brytyjska kolonia wchodząca w skład wielkiego Imperium Brytyjskiego. Brytyjczycy wybudowali tam największą w tej części Azji bazę wojskową. W czasie II wojny światowej zdobyli ją jednak Japończycy. W 1959 roku, Singapur uzyskał dużą autonomię od Brytyjczyków. W 1963 roku, włączono go do Federacji Malezji, ale po dwóch latach, w wyniku przeprowadzonego głosowania, został z niej usunięty. 9 sierpnia 1965 roku, Singapur uzyskał niepodległość. Premierem nowego państwa został Lee Kuan Yew.

Lee Kuan Yew stanął przed ogromnym wyzwaniem. Przerażony wizją upadku nowo powstałego państwa leżącego pomiędzy dwoma dużymi sąsiadami: Malezją i Indonezją postanowił zachęcić zachodnie i amerykańskie koncerny do zainwestowania w jego kraju – m.in. oferując im ulgi podatkowe. Na szeroką skalę rozpoczął walkę z korupcją. Z Singapuru stworzył światowe centrum finansowe, zainwestował w rozwój przemysłu wysokich technologii, przemysł stoczniowy oraz turystykę, co w krótkim czasie przyniosło oszołamiające rezultaty.

Lee Kuan Yew uważany jest za „ojca Singapuru”. Większość obywateli go kochała, ale są też tacy, którzy nienawidzili go za despotyczne rządy. Lee Kuan Yew zdobył ogromne uznanie wśród przywódców innych państw. Potrzebował zaledwie 50 lat, żeby z ubogiego kraju zrobić potentata gospodarczego, w którym PKB na jednego mieszkańca wynosi prawie 65tys. $. Obywatele Singapuru zastanawiają się, jaka przyszłość czeka teraz ich kraj.

Lee Kuan Yew zmarł w poniedziałek (23.03) nad ranem w wieku 91 lat. W Singapurze ogłoszono tygodniową żałobę. Niestety, twórca potęgi Singapuru nie doczekał się obchodów z okazji 50-lecia powstania państwa, które odbędą się za niecałe 5 miesięcy.

Obecnym premierem Singapuru jest syn Lee Kuan Yewa – Lee Hsien Loong.

Singapurskie władze poinformowały, że pogrzeb Lee Kuan Yewa odbędzie się w niedzielę (29.03).

foto: The Real Singapore

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *