15. Forum UNWTO/PATA: Trendy i perspektywy w turystyce

15. Forum UNWTO/PATA

17 października zakończyło się 15. Forum Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations World Tourism Organization – UNWTO) i Stowarzyszenia Turystycznego Azji i Pacyfiku (ang. Pacific Asia Travel Association – PATA).

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Turystyka i rozwój obszarów wiejskich”, a gospodarzem wydarzenia był Guilin, miasto w regionie autonomicznym Guangxi.

Forum zgromadziło ekspertów, naukowców i elity branżowe z kraju i zagranicy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i przykładami praktyk odbudowy turystyki.

Perła w chińskiej koronie

Guilin, miasto będące gospodarzem 15. Edycji Forum UNWTO/PATA, to niekwestionowany skarb Chin i wyjątkowa perełka w chińskiej koronie. Z historią sięgająca ponad 2000 lat, Guilin od wieków był inspiracją dla rzeszy artystów. Leżący pośród wzgórz okrytych szmaragdowym całunem lasów i przeglądający się w krystalicznie czystych wodach jezior, jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych w Chinach.

Szczyt Samotnego Piękna, Wzgórze Uległe Falom czy Jaskinia Siedmiu Gwiazd – już same nazwy okolicznych cudów natury rozpalają wyobraźnię turystów.  Znad meandrów rzeki często unosi się mgła, która snując się leniwie pomiędzy skałami dodaje wzgórzom tajemniczości.

Kilkadziesiąt kilometrów od miasta znajdują się najpiękniejsze na świecie tarasy ryżowe, zwane także Grzbietem Smoka. Tarasy pną się zielonymi stopniami od dolin po górskie szczyty, na wysokość nawet 800 m.n.p.m. Trawiaste górskie zbocza, które zmieniają swoją barwę w zależności od pory roku, zachwycając niezmiennie cały rok, stanowią jedną z większych atrakcji Guangxi.

W trosce o turystykę

W obliczu wpływu pandemii COVID-19 na przemysł turystyczny, region poczynił postępy w zakresie zapobiegania i kontroli epidemii, a także odbudowy i rozwoju turystyki. Jednocześnie podjął zdecydowane środki w celu ratowania przedsiębiorstw kulturalnych i turystycznych przed skutkami pandemii.

W efekcie tych działań, w pierwszej połowie 2021 r. Guangxi przyjęło łącznie 437 mln turystów krajowych, a konsumpcja krajowa w turystyce osiągnęła 493,3 mld juanów. Oznacza to imponujący wzrost do odpowiednio 102,5% i 99,4% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r.

Coroczne Forum jest ważnym pomostem dla Guangxi do prowadzenia współpracy turystycznej i wzmacniania humanistycznej wymiany z zagranicą.

Misja UNWTO uwzględnia najpilniejsze wyzwania stojące przed turystyką i określa zdolność sektora do ich przezwyciężenia i napędzania szerszych pozytywnych zmian, w tym możliwości, jakie oferuje odpowiedzialna turystyka dla realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).

Jako wiodąca międzynarodowa organizacja w dziedzinie turystyki, UNWTO promuje turystykę jako siłę napędową wzrostu gospodarczego oraz oferuje wsparcie dla sektora w rozwijaniu turystyki na całym świecie.

Założone w 1951 roku stowarzyszenie PATA to organizacja non-profit, która swoim członkom zapewnia spójne wsparcie, wnikliwe badania i innowacyjne wydarzenia. Zrzesza ponad 650 organizacji członkowskich, w tym 82 rządowe, stanowe i miejskie organy turystyki, 14 międzynarodowych linii lotniczych, 71 organizacji hotelarskich i 75 instytucji edukacyjnych.  Łącząc członków z sektora prywatnego i publicznego, PATA ułatwia zwiększenia wartości, jakości i zrównoważonego rozwoju podróży i turystyki do i z regionu Azji i Pacyfiku.

źródło: Silk Road Poland