Ahmed Al Khateeb

Ahmed Al Khateeb

Fot> Ministry of Tourism (Saudi Arabia)

Minister Turystyki Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Ministerstwo Turystyki powstało w Arabii Saudyjskiej dopiero 25 lutego 2020 r., po przekształceniu Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego w niezależne ministerstwo. Ahmed Al Khateeb jest zatem pierwszym ministrem turystyki Arabii Saudyjskiej.

Al Khateeb urodził się w Rijadzie w 1965 roku. Ukończył studia licencjackie z zarządzania biznesem na Uniwersytecie King Saud, a następnie uzyskał dyplom z zarządzania majątkiem na Uniwersytecie Dalhousie w Kanadzie.

Ahmed Al Khateeb posiada ponad 25-letnie doświadczenie w usługach inwestycyjnych i finansowych, w trakcie których tworzył, zarządzał i restrukturyzował szereg agencji rządowych i firm.

W 1992 roku Al Khateeb dołączył do Riyad Bank i pracował nad utworzeniem działu inwestycji. W 2003 roku dołączył do SABB Bank i brał udział w tworzeniu bankowości islamskiej (Amanah), zanim przeszedł do działu usług prywatnych SABB Banku jako dyrektor generalny.

Był doradcą Ministra Obrony i kierownikiem projektu rozwoju Ministerstwa Obrony. Był również doradcą na saudyjskim dworze królewskim.

Od maja 2016 do czerwca 2018 zajmował stanowisko prezesa Generalnego Urzędu ds. Rozrywki w Arabii Saudyjskiej, wcześniej pełnił funkcję Ministra Zdrowia.