• Home »
  • Aktualności »
  • Anglia znosi restrykcje COVID-19. Bez maseczek, ale z ograniczeniami przy wjeździe do kraju

Anglia znosi restrykcje COVID-19. Bez maseczek, ale z ograniczeniami przy wjeździe do kraju

Londyn. Wielka Brytania

Fot. Unsplash

Od 19 lipca Anglia przechodzi do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich restrykcji wprowadzonych w związku z COVID-19. 

Premier Boris Johnson zaapelował natomiast o zachowanie ostrożności i dalsze szczepienie się przeciw COVID-19. Szef rządu podkreślił, że mimo rozprzestrzeniającego się wariantu delta, lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji i wracanie do normalnego życia. „Jeśli nie zrobimy tego teraz, będziemy otwierać się w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy wirus ma przewagę w postaci zimnej pogody. Stracimy cenną zaporę ogniową, którą dostajemy wraz z wakacjami szkolnymi. Jeśli nie zrobimy tego teraz, musimy zadać sobie pytanie, kiedy w ogóle to zrobimy?” – powiedział brytyjski premier w opublikowanym w niedzielę nagraniu wideo.

Jakie restrykcje zostały zniesione?

Przejście do ostatniego, czwartego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii oznacza zniesienie niemal wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji covidowych. W zamian rząd stawia na osobista odpowiedzialność obywateli i rekomenduje m.in. noszenie maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych, mimo że wymóg ten został zniesiony.

Ponadto, nadal będzie obowiązywał nakaz samoizolacji w przypadku pozytywnego testu na obecność koronawirusa, a osoby, które zostały wskazane jako ich bliskie kontakty, do 16 sierpnia będą musiały odbywać kwarantannę.

Utrzymane zostały również restrykcje przy wjeździe do Wielkiej Brytanii: obowiązek wykonania testu przed przyjazdem i przynajmniej jednego testu po przyjdzie, a w przypadku osób wracających z krajów z tzw. czerwonej listy i niezaszczepionych osób wracających z krajów z żółtej listy – dodatkowo odbycia kwarantanny.

 


ASEAN Tourism Forum