Austria łagodzi przepisy wjazdowe i wprowadza obowiązkowe szczepienia COVID-19

Hofburg, Wiedeń, Austria

Hofburg, Wiedeń, Austria. Fot. Unsplash

Od 24 stycznia w Austrii zniesione zostaną wszelkie ograniczenia przy wjeździe dla osób, które są zaszczepione przeciw COVID-19 trzema dawkami. Jednocześnie Austria jest pierwszym krajem europejskim, który wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. 

Osoby zaszczepione trzema dawkami od poniedziałku mogą mogły swobodnie wjeżdżać do Austrii „niezależnie od kraju, z którego przybywają”.

Ponadto, wjazd do kraju zgodnie z zasadą 2G + (zaszczepieni oraz ozdrowieńcy, dodatkowo posiadający negatywny wynik testu PCR) będzie obowiązywać obywateli wszystkich krajów – niezależnie od wariantu wirusa, dominującego w kraju osoby przyjeżdżającej. Osoby zaszczepione trzykrotnie będą zwolnione z testów.

Zniesione zostają szczególne obostrzenia, dotyczące wjazdów z krajów, w których pojawiło się pierwotnie najwięcej przypadków wariantu Omikron – na liście tej było 10 państw południowoafrykańskich oraz Dania, Holandia, Norwegia i Wielka Brytania. Także osoby z tych krajów, zaszczepione trzema dawkami przeciw koronawirusowi, będą mogły wjeżdżać do Austrii bez żadnych dodatkowych warunków i utrudnień.

Szczepionki przeciw COVID-19 obowiązkowe

Ponadto, austriacki parlament przegłosował obowiązek obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Przepis musi jednak jeszcze zatwierdzić Bundesrat, czyli izba wyższa parlamentu.

Nowy przepis miałby obowiązywać od połowy marca i dotyczyć osób pełnoletnich. Szczepić przeciw COVID-19 nie będą się musiały natomiast kobiety w ciąży oraz osoby, które nie mogą tego zrobić „z powodów medycznych”. Ozdrowieńcy będą musieli się natomiast obowiązkowo zaszczepić do 180 dni po odbyciu choroby.

Od połowy marca mają również ruszyć w Austrii kontrole stanu szczepień. Niezaszczepieni będą mogli dostać kary w wysokości od 600 do nawet 3,6 tys. euro (czyli w przeliczeniu od 2,7 do 16,2 tys. zł).