Austria wprowadza lockdown i obowiązkowe szczepienia COVID-19

Szczepionki na COVID-19

Fot. Unsplash

Od poniedziałku w Austrii rozpoczął się ogólnokrajowy lockdown, który potrwa co najmniej do 12 grudnia i może zostać przedłużony. Kanclerz Alexander Schallenberg zapowiedział też, że od lutego 2022 roku szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe.

To konsekwencja gwałtownego wzrostu liczby zakażeń COVID-19 w Austrii w ostatnim czasie. Szef rządu podkreślił podczas konferencji prasowej, podjęte na początku listopada ostrzejsze środki, np. ograniczenie dostępu do różnych miejsc publicznych dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły COVID-19 wcześniej niż pół roku temu, „zwiększyły chęć do szczepień, ale w niewystarczającym stopniu”. Zwiększa się obciążenie szpitali w wielu miejscowościach.

Dlatego rzą wprowadza lockdown, który będzie obowiązywać od północy z niedzieli na poniedziałek i początkowo ma potrwać 20 dni. Po upływie 10 dni zostanie przeprowadzona ocena skuteczności tego kroku. Oznacza to, że blokada początkowo potrwa co najmniej do 12 grudnia, a dla niezaszczepionych – także po 12 grudnia.

Zajęcia w szkołach nadal będą odbywać się stacjonarnie. W szkołach wszystkich poziomów noszenie maseczki w pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe. Pracownikom biur zalecana jest praca z domu.


ASEAN Tourism Forum