Bez masek podczas lotów w UE

Samolot Ryanair

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), noszenie masek na lotniskach i podczas lotów europejskich nie jest już potrzebne. 

Nowe zasady podróżowania, ogłoszone przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) i ECDC, mają wejść w życie 16 maja. EASA poinformowała, że ​​ma nadzieję, że ta decyzja będzie „dużym krokiem naprzód w normalizacji podróży lotniczych”.

Obie agencje poinformowały podróżnych, że pomimo zniesienia przepisu maski na twarz pozostają „jedną z najlepszych ochron” przed COVID-19. Pasażerowie podatni na zagrożenia powinni nadal nosić maski, a ludzie będą proszeni o zachowywanie dystansu społecznego w pomieszczeniach zamkniętych.

Pomimo nowych zasad EASA i ECDC, poszczególne linie lotnicze będą nadal mogły wdrażać własne wymagania.

Obecnie maski są jeszcze wymagane przez Ryanair, Wizz Air, ale wiele linii lotniczych, takich jak easyJet, Jet2 czy British Airways już zniosły ten obowiązek.

Po ogłoszeniu nowych wytycznych, Ryanair zapowiedział jednak, że zrzuca obowiązek noszenia masek podczas lotów w UE od przyszłego tygodnia. „Cieszymy się z poluzowania zasada. Maski na twarz będą wtedy opcjonalne we wszystkich lotach Ryanair, z wyjątkiem wyjątków, kiedy maski pozostają obowiązkowe”- powiedział dyrektor generalny Ryanair Eddie Wilson.