Biura podróży nadal tracą. Ceny wycieczek dużo niższe niż przed rokiem

Pokój hotelowy

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki turystycznej z wylotem zaplanowanym na pierwszy tydzień sierpnia 2021 roku była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 130 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku, na Korfu i na Cyprze.

Tydzień temu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 3 złote. Największe spadki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – średnio o 205 złotych, dużo niższe były na Teneryfie i na Malcie – o 105 i 40 złotych. Natomiast największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kanaryjskich wyspach Fuerteventurze i Gran Canarii – o 73 i 63 złote oraz na włoskiej Sycylii – o 63 złote.

Ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków spadły dla tego okresu jedynie w Turcji – o 11 złotych, a na pozostałych głównych kierunkach wzrosły. W najmniejszym stopniu w Grecji – o średnio 3 złote, nieco bardziej w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 17 i 15 złotych, a najbardziej w Bułgarii – 29 złotych.

Ceny niższe niż przed rokiem

Największe roczne spadki cen odnotowano w Maroku – o 416 złotych, a istotnie mniejsze na greckiej wyspie Korfu i na Cyprze – o 253 i 230 złotych. Z kolei najbardziej w skali rocznej zdrożały wyjazdy na grecką wyspę Kos – o średnio 71 złotych oraz do Albanii i na Rodos – o średnio 59 i 24 złotych.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były niższe o 157 i 147 złotych od cen sprzed roku. Mniejszą skalę rocznych przecen odnotowano w Grecji i Turcji – średnio o 68 złotych i 33 złote. Z kolei w Bułgarii nastąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym o średnio 3 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Maroku – o średnio 416 złotych, czy na Cyprze, Majorce i Malcie, które wyniosły odpowiednio 230, 199 i 194 złote. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i Portugalii – o średnio 69 i 50 złotych, a jedyny wzrost cen miał miejsce w Albanii, w której podniosły się one o 59 złotych.

W tym ujęciu, wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu miał miejsce na Malcie i w Maroku – o średnio 765 i 328 złotych. Znacznie mniejsze i podobne zniżki były udziałem Cypru i Majorki – o średnio 158 i 144 złote, a jeszcze mniejsze Albanii – o 29 złotych. Jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu dwuletnim wzrosły były Tunezja i Portugalia, w których podniosły się one o 15 i 58 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych, przygotowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, który zajmuje się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, objęła okres pierwszego tygodnia sierpnia (2 – 8 sierpnia 2021 roku).

Fot. Unsplash


ASEAN Tourism Forum