Boeing: podróże lotnicze wrócą do stanu sprzed pandemii do 2024 r.

Boeing 737 MAX

Producent samolotów Boeing prognozuje, że branża lotnicza wróci do formy dopiero w 2024 roku. 

Są to wbrew pozorom optymistyczne perspektywy. Firma opiera się w tym wypadku na zwiększonym zamówieniom na samoloty komercyjne na kolejną dekadę.

– Straciliśmy około dwóch latach wzrostu. Jednak powrót do stanu sprzed pandemii powinniśmy osiągnąć pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku – powiedział Darren Hulst z Boeinga.

Obecne stopniowe ożywienie w branży lotniczej jest napędzane głównie przez podróże krajowe. Około 84 proc. podróży krajowych powróciło do poziomów sprzed pandemii, ale podróże międzynarodowe nadal pozostają na poziomie zaledwie jednej czwartej w porównaniu z 2019 r. Potrzeba jeszcze dwóch lat, aby długodystansowe podróże lotnicze powróciły na właściwe tory.

Boeing prognozuje, że rynek lotniczy w ciągu najbliższych 10 lat osiągnie wartość 9 mld dol. Firma widzi zapotrzebowanie na ponad 30 tys. nowych samolotów jednonawowych do 2040 r., czyli mniej więcej tyle samo, ile przewidywano przed pandemią. Przewiduje również duży wzrost (o około 70 proc.) zapotrzebowania na samoloty cargo do 2040 r., aby zaspokoić popyt w handlu elektronicznym.


ASEAN Tourism Forum