TTG Polska Dziennik Turystyczny

Bon turystyczny: Wydłużenia terminu nie będzie

Bon turystyczny
Fot. Shutterstock

Bon turystyczny można było wykorzystać dopiero w połowie zeszłorocznych wakacji, więc wiele osób nie zdążyło tego zrobić. Co więcej, obostrzenia dotyczące obiektów noclegowy obowiązywały też w ferie i nie zostaną zniesione na majówkę. Mimo tego rząd nie ma w planach przedłużania ważności bonu turystycznego. Do kiedy trzeba nim zapłacić, aby nie przepadł?

Bon turystyczny realizowany jest od 1 sierpnia 2020 r. i pozostaje ważny do końca marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Jeśli nie zdążymy go użyć przed wspomnianym terminem, to przepadnie. Jak poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy, mimo przeciągającego się zamknięcia obiektów noclegowych, rząd nie ma w planach przedłużania jego ważności.

– Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce. Na ten moment nie ma decyzji, by termin funkcjonowania bonu turystycznego wydłużyć ponad marzec 2022 r. – powiedział w rozmowie z portalem money.pl Andrzej Gut-Mostowy.

– Jeżeli po wakacjach, czyli we wrześniu i październiku, okaże się, że wciąż spora grupa środków nie została wydana, to rozpoczniemy konsultacje i analizy, czy terminy nie powinny być zmieniane. Na dziś takiej decyzji jednak nie ma – dodał.

Warto pamiętać, że bonem turystycznym możemy zapłacić za usługi, z których skorzystamy po 31 marca 2022 r. – ale płatności musimy dokonać do końca jego ważności. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć TUTAJ.

Bon turystyczny. Jak go aktywować?

Aby otrzymać bon turystyczny, nie trzeba składać wniosku, ale należy go aktywować. Żeby to zrobić, należy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na www.zus.pl. Wybrać zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny” i „Mój bon”. Na koniec trzeba uzupełnić swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Bon – w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru – przekazywany jest za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten okazujemy podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe – wynosi 1000 zł.

źródło: onet / Money.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. bo przecież nie chodziło o to, żeby pomóc branży…
    Najważniejszy był szum i możliwość otworzenia filii POT w Wieliczce, żeby zatrudnić swoich i żeby prezes i wiceprezes nie mieli daleko do pracy z Krakowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *