TTG Polska Dziennik Turystyczny

Brytyjski parlament zaproponował zamrożenie „brudnych pieniędzy” rodziny Nazarbajewa

Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew
Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. Fot.: Kremlin.ru

W brytyjskim parlamencie odbyły się przesłuchania dotyczące korupcji w rodzinie byłego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Jej członkowie są właścicielami nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii, tutaj ulokowali też swoje oszczędności.

Posłanka Margaret Hodge nazwała majątek rodziny byłego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa „brudnymi pieniędzmi” i zaproponowała ich zamrożenie. Raport posłanki został opublikowany na stronie internetowej Westminster. Hodge opowiedziała o członkach rodziny Nazarbajewa i ich znajomych, którzy według niej są zaangażowani w wiele nielegalnych działań, również o charakterze korupcyjnym.

W raporcie Hodge wymieniła córkę pierwszego prezydenta Kazachstanu Darigi (13. miejsce na liście Forbes Kazachstan 2013) i jej męża Kajrata Szaripbajewa, wnuka byłego prezydenta Nurali Alijewa (31. miejsce na liście Forbes Kazachstan 2021), zięcia Timura Kulibajewa razem z żoną Dinarą Nazarbajewą (5. miejsce na liście najbogatszych ludzi Kazachstanu według Forbes Kazachstan 2021), brata Bolata Nazarbajewa, bratanka Samata Abisha (byłego pierwszego zastępcę szefa Służby Bezpieczeństwa Narodowego) oraz wiele innych bliskich osób i krewnych Nazarbajewa.

– Nie znam w wolnym świecie żadnej głowy państwa wiązanej z korupcją tak bardzo, jak Nursułtan Nazarbajew. O jego sprawach dowiadywaliśmy się przez ostatnie 15 lat – tak mówiła o byłym prezydencie Kazachstanu posłanka Hodge. Jest ona przekonana, że brytyjski rząd musi zareagować na wyniki raportu. – Cena bezczynności jest wysoka. Reputacja Londynu i naszej branży finansowej jest już nadszarpnięta, ponieważ Wielka Brytania jest postrzegana jako kraj, pod którego jurysdykcją są prane brudne pieniądze – podkreśliła.

Rewolucja w Kazachstanie skończyła się zaraz po rozpoczęciu

Wiele z wymienionych przez Hodge osób straciło stanowiska w kazachskich władzach po tym, jak na początku stycznia w kraju doszło do masowych protestów i zamieszek. W trakcie ich tłumienia, według oficjalnych danych, zginęło ponad 220 cywilów. Dwóch zięciów Nazarbajewa zostało zwolnionych ze stanowiska szefów spółek skarbu państwa: QazaqGaz oraz KazTransOil. Trzeci zięć złożył rezygnację z funkcji prezesa Krajowej Izby Przedsiębiorców. Bratanek Samat Abisz został zwolniony ze stanowiska pierwszego zastępcy szefa Służby Bezpieczeństwa państwa.

Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywają trzy córki, brat i bratankowie Nazarbajewa. Według nieoficjalnych informacji, po rozpoczęciu protestów wylecieli do Dubaju, gdzie również są właścicielami luksusowych nieruchomości.

Autor: Krzysztof Wachowski, specjalnie dla Warszawskiej Izby Gospodarczej

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *