Centrum handlowe Nowa Cracovia zamiast hotelu Cracovia

28 lutego br. przedstawiono koncepcję zagospodarowania byłego hotelu Cracovia, opracowaną przez biuro architektoniczne DDJM.

Galeria Nawa Cracovia dysponować będzie 25 tys. mkw. powierzchni całkowitej, z czego około    17 tys. mkw. przeznaczonych będzie na powierzchnię handlową. Oprócz sklepów znajdą się w niej m.in. kawiarnie, restauracje, kina, a także muzeum. Częścią projektu jest również budowa przejścia podziemnego łączącego budynek z ul. Piłsudskiego.

Hotel Cracovia do 2011 r należał do Grupy Hotelowej Orbis, która sprzedała go Grupie Echo Investment specjalizującej się w tworzeniu powierzchni na wynajem na cele biurowe, handlowe, hotelowe i mieszkaniowe.

Hotel Cracovia został otwarty w 1965 r. W tamtym czasie był najdłuższym (150 m) oraz jednym     z największych i najnowocześniejszych hoteli w Polsce. Podczas jego budowy po raz pierwszy       w kraju zastosowano w hotelarstwie system konstrukcji wielkopłytowej. Był to pięciopiętrowy obiekt hotelowy, który mieścił 309 pokoi i 9 apartamentów (łącznie z 510 miejscami noclegowymi), a także restaurację na ok. 500 miejsc, kawiarnię, salę konferencyjną, kasyno oraz duży zespół handlowy. W połowie 2011 r. hotel Cracovia zakończył działalność i został zamknięty. Jeszcze przed zakończeniem działalności został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

JEN


ASEAN Tourism Forum