Chcą odbudować podłogę w Koloseum

Rzym - Koloseum

Włosi planują odbudować podłogę Koloseum i przywrócić tym samym możliwość organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych. Przeznaczyli na to 18,5 mln euro.

Włoskie ministerstwo kultury ogłosiło przetarg o wartości 18,5 mln euro na odbudowę podłogi areny Koloseum. Chcą, by wyglądała tak, jak przed stoma laty.

– Będzie to poważna interwencja technologiczna, która da odwiedzającym możliwość nie tylko zobaczenia podziemia, jak dziś, ale także kontemplacji piękna Koloseum z centrum areny – powiedział minister kultury Dario Franceschini.

– Nowa podłoga pozwoli publiczności w pełni zrozumieć funkcje jednej z ikon starożytnego świata. Będzie to możliwe także dzięki wydarzeniom kulturalnym z najwyższej półki – napisano w oficjalnym komunikacie włoskiego Ministerstwa Kultury.

Jak przypomina serwis „Wanted in Rome”, oryginalna konstrukcja, która była używana w czasach świetności Imperium Rzymskiego, posiadała podłogę zbudowaną z drewnianych desek, które pokrywała warstwa piachu. Pod deskami zlokalizowany był system tuneli, klatek i cel, które są teraz widoczne dla turystów zwiedzających budynek. To w tych pomieszczeniach przetrzymywane były zwierzęta oraz na swoje walki oczekiwali gladiatorzy.

Na pomysł odbudowy Koloseum w 2014 r. wpadł archeolog Daniel Manacorda. Został on mocno poparty przez Franceschiniego, który napisał wówczas na Twitterze: „Potrzebna jest tylko odrobina odwagi”.

Ministerstwo Kultury ogłosiło, że do przetargu na wykonanie prac można zgłaszać się od 1 stycznia 2021 r.

źródło: onet / Wanted in Rome
foto: Pexels