COVID-19: Indonezja otworzy szkoły po roku nauki online

Klasa szkolna

Fot. Unsplash

Pomimo ciężkiej sytuacji w kraju, spowodowanej kolejną fala pandemii COVID-19, rząd Indonezji podjął decyzję o ponownym otwarciu wszystkich placówek w nadchodzącym roku szkolnym, który rozpoczyna się w lipcu. 

Minął ponad rok, odkąd szkoły w większości części Indonezji zostały zamknięte z powodu pandemii. Od tego czasu dzieci muszą uczyć się online.

Minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin powiedział, że ​​stacjonarna nauka „musi się odbywać, ale z dodatkowymi środkami ostrożności”.

Nowe, zdrowotne protokoły zezwalają na uczęszczanie na zajęcia tylko 25 pro. całkowitej liczby uczniów i ograniczenie obecności uczniów w szkole do dwóch dni w tygodniu. Zajęcia będą trwały tylko dwie godziny dziennie, rodzice nadal mogą zdecydować się na naukę na odległość, a wszyscy nauczyciele i personel szkoły muszą być w pełni zaszczepieni.

Minister kultury, badań i technologii Nadiem Makarim wcześniej zalecał ponowne otwarcie szkół -centra handlowe, kina i biura zostały otwarte już wcześniej.  Powiedział również, że kilka ankiet przeprowadzonych przez jego ministerstwo ujawniło, że prawie 80 procent rodziców poparło ten ruch.

Katolickie szkoły gotowe na otwarcie

W rozmowie z UCA News franciszkanin o. Vinsensius Darmin Mbula, przewodniczący Narodowej Rady Edukacji Katolickiej powiedział, że katolickie szkoły „są gotowe do ponownego otwarcia zgodnie z rygorystycznymi protokołami zdrowotnymi”.

„Rząd wzywa nas do zastanowienia się nad tym, co jest najlepsze dla naszych uczniów w tej sytuacji. Myślę, że to właściwy czas, abyśmy pracowali ramię w ramię. Lokalni liderzy, nauczyciele, rodzice i wszystkie powiązane strony muszą współpracować, aby umożliwić uczniom poprawę warunków nauki” – powiedział Mbula.

Podkreślił jednak, że priorytetem jest bezpieczeństwo uczniów. „Cokolwiek się stanie, zdrowie uczniów jest głównym problemem” – powiedział, dodając, że jego organizacja wezwała szkoły katolickie do ścisłego przestrzegania protokołów zdrowotnych.

Indonezja: operatorzy ratują się turystyką szczepionkową do USA>>

Siostra Franciszkanka Maria Rosalima, dyrektorka szkoły podstawowej Marsudirini we wschodniej Dżakarcie, powiedziała, że ​​istnieją plany ponownego otwarcia jej szkoły. W każdej klasie będzie maksymalnie 13 uczniów, którzy będą musieli siedzieć co najmniej 1,5 metra od siebie. „Wielu rodziców początkowo niechętnie posyłało swoje dzieci do szkoły. Ale teraz, gdy zbliża się nowy rok szkolny, teraz pytają, kiedy wznowimy działalność” – powiedziała.

Na dzień 8 czerwca Indonezja odnotowała 1 869 325 przypadków Covid-19 i 51 992 zgonów.