TTG Polska Dziennik Turystyczny

COVID-19 w Europie: lockdowny i utrudnienia dla niezaszczepionych

COVID-19
Fot. Unsplash

W Holandii będzie obowiązywała „łagodna” blokada, w Berlinie wchodzi w życie reguła „zaszczepieni i wyleczeni”, a Austria wprowadza lockdown dla niezaszczepionych.

Premier Holandii Mark Rutte poinformował, że w związku z odnotowaniem najwyższej liczby zachorowań na COVID-19 od początku pandemii, w kraju od soboty (13.11.2021 r.) przez co najmniej trzy tygodnie będzie obowiązywała „łagodna” blokada, czyli restauracje i gastronomia mogą funkcjonować tylko od 6.00 do 20.00. Sklepy muszą zostać zamknięte o godzinie 18.00. Nie dotyczy to m.in. sklepów spożywczych oraz aptek.

Imprezy sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Rząd rekomenduje także, aby nie przyjmować w domach więcej niż czterech gości oraz w miarę możliwości pracować z domu.

Tam, gdzie nie ma zastosowania przepustka sanitarna obowiązywać będzie zasada utrzymywania dystansu 1,5 metra.

W Austrii lockdown dla niezaszczepionych

Z kolei Austria zdecydowała o wprowadzeniu lockdownu dla osób nieszczepionych od poniedziałku (15.11.2021.r.)- poinformował telewizja ARD. Będzie wstępnie obowiązywał przez dziesięć dni.

Osoby, które nie zostały zaszczepione, mogą opuszczać dom lub mieszkanie tylko z ważnych powodów, takich jak zakupy artykułów codziennego użytku, wyjście do pracy lub wizyta u lekarza. Problem dotyczy około dwóch milionów ludzi – około jednej czwartej populacji.

Zaszczepieni, dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby, które wyleczyły się z infekcji w ciągu ostatnich 180 dni są zwolnione z ograniczeń. Blokada nie dotyczy również uczniów.

W Berlinie reguła „zaszczepieni i wyleczeni”

Natomiast w Berlinie od poniedziałku (15.11.2021.r.) obowiązuje wprowadzona przez miejski Senat reguła 2G (geimpfte, genosene – zaszczepieni i wyleczeni) w większości miejsc – informuje „Tagesspiegel”. Będzie ona dotyczyć wszystkich dorosłych, w wyjątkiem osób poniżej 18 roku życia i tych, które nie mogą być zaszczepione np. z powodów medycznych – te grupy będą potrzebowały codziennego negatywnego wyniku testu wszędzie tam, gdzie obowiązuje zasada2G – podaje „Tagesspiegel”.

Zasada 2G, czyli dostęp tylko dla osób zaszczepionych i rekonwalescentów, będzie obowiązywać w restauracjach (z wyłączeniem ogródków na zewnątrz lokalu), we wszystkich instytucjach kulturalnych (kluby, teatry, opery), podczas wycieczek autokarowych. Dotyczyć będzie też miejsc rozrywki (parki rozrywki, salony gier), obiektów sportowych (kryte baseny, studia fitness i tańca), wszystkich sportów halowych, a także wszelkich imprez w zamkniętych halach.

Tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mieli dostęp do imprez plenerowych z udziałem powyżej 2 tys. osób – dotyczy to również meczów piłki nożnej.

W usługach, gdzie jest bliski kontakt fizyczny (manicure, fryzjer, kosmetyczka), niezaszczepieni pracownicy w tych miejscach będą musieli codziennie wykonywać testy.

Z nowych przepisów pozostanie wyłączony handel detaliczny oraz uniwersytety i biblioteki, gdzie dodatkowo wprowadzono wymóg noszenia maski. Nie zmienią się też zasady dotyczące podróżowania komunikacją publiczną (autobusy, pociągi) – w tych miejscach nadal obowiązywać będzie noszenie masek.

W hotelach i pensjonatach goście będą musieli w dniu zameldowania uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa, a następnie ponawiać test co trzeci dzień pobytu.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *