COVID-19 w Niemczech: Bawaria i Saksonia odwołują jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy, Frankfurt nad Menem, 2018 rok

Jarmark bożonarodzeniowy, Frankfurt nad Menem, 2018 rok. Fot. Unsplash

Niemieckie landy Bawaria i Saksonia odwołują wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe z powodu rosnącej liczby infekcji Covid-19.

Bawaria ogłosiła, że odwołuje wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe w stanie z powodu rosnącej liczby infekcji koronawirusem. Rząd stanowy nałożył również blokadę na wszystkie dystrykty, w których siedmiodniowy wskaźnik zapadalności na COVID-19 wynosi ponad 1000 na 100 000 osób.

W tych miejscach bary, kluby i restauracje, a także obiekty kulturalne i sportowe będą zamknięte – powiedział premier Markus Söder po posiedzeniu swojego gabinetu w Monachium.

Szkoły i przedszkola pozostaną jednak otwarte.

Nawet na obszarach o współczynnikach zachorowalności poniżej 1000 będą obowiązywały ograniczenia. W przypadku wydarzeń sportowych i kulturalnych liczba widzów będzie ograniczona do 25 proc. całkowitej pojemności obiektu. Ponadto obowiązywać będzie zasada „2G+” — co oznacza, że ​​nawet osoby zaszczepione i te, które przeszły chorobę będą musiały przedstawić dodatkowy ujemny wynik testu na COVID-19.

Pomimo, że sklepy detaliczne nie będą zamknięte, będzie obowiązywał limit liczby klientów wpuszczanych do środka: jeden klient na 10 metrów kwadratowych (108 stóp kwadratowych).

Wszystkie sklepy i restauracje również będą musiały zostać zamknięte do godziny 22:00.

Saksonia wprowadza ograniczenia

Także Saksonia wprowadziła publiczne ograniczenia, m.in zamknęła jarmarki bożonarodzeniowe, w tym największy ze świątecznych jarmarków odbywający się w Dreźnie. Ograniczenia mają obowiązywać co najmniej do 12 grudnia.

Bary, kluby nocne, siłownie, muzea i wiele innych miejsc publicznych muszą zostać zamknięte. Sklepy detaliczne i restauracje mogą pozostać otwarte do godziny 20:00 zgodnie z zasadą „2G”. Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte. Wydarzenia sportowe mogą być kontynuowane, ale bez publiczności.

Od poniedziałku od 22:00 do 6:00 obowiązuje również godzina policyjna w dystryktach, w których wskaźnik zachorowalności w ciągu siedmiu dni wynosi 1000 przypadków na 100 000 osób.


ASEAN Tourism Forum