Drugi dzień 20. IHIF w Berlinie

Drugi dzień 20. IHIF w Berlinie

Centralnym punktem sesji plenarnej była tradycyjnie “Debata CEO”, poświęcona zmieniającemu się rynkowi, której moderatorem był Russell Kett (HVS) a uczestnikami  Puneet Chhatwal (Deutsche Hospitality), David Kong (Best Western Hotels & Resorts), Stefan Leser (Jumeriah Group), Simon Naudi (Corinthia Hotels) i Pierre-Frédéric Roulot (Louvre Hotels Group i Jin Jiang Europe). Rozmawiano o efektach Brexitu i jego wpływie na inwestycje, problemie OTA i programach lojalnościowych, redefiniowaniu marek, wpływie innowacji na prowadzenie biznesu hotelarskiego. Tematem szczegółowym była efektywność segmentu Food&Beverages w całokształcie działalności przedsiębiorstw. Wszystkie te zagadnienia odnoszone były do rynku globalnego: przenosiliśmy się w omawianiu zjawisk z Londynu do Dubaju, z Chin do Ameryki, poznając efekty działań poszczególnych koncernów i odmienne poglądy ich szefów, mające wpływ także na sytuację w polskiej turystyce.

Drugi dzień 20. IHIF w Berlinie

Wśród innych wystąpień w sesji plenarnej wymienić należy Sébastiena Bazina, Prezesa i CEO AccorHotels, który zapowiedział wykorzystanie modelu “light asset” w działalności firmy. Wskazał on na doświadczenia Airbnb, Booking.com, Ubera, Expedii i podobnych firm, notujących wzrosty rzędu 10-40%, gdy hotelarstwo przynosi w dobrych okresach do 10% rocznie. O OTA dyskutowali Prezydent WTTC David Scowsill i CEO The Expedia Group Dara Khosrowshahi, którzy wskazali na zmiany zachodzące w ich działalności.

Tematyka polskiego rynku turystycznego znalazła się w jednym z paneli dyskusyjnych poza salą plenarną: “Nowe możliwości biznesowe w Centralnej & Wschodniej Europie”, modratorem którego był Nicolas Mayer (PwC) a uczestnikami Ben Godon (Colliers International), Frida Hansen (Deutsche Hospitality), Hans-Peter Hermann (Invesco Real Estate), Ascan Kókaj (NH Hotels) i Miguel Martins (IHG). Perspektywy rynku hotelarskiego i inwestycji ocenione zostały generalnie  jako dobre, dające perspektywicznie efektywne rezultaty.

Janusz Turakiewicz z Berlina