TTG Polska Dziennik Turystyczny

Eksperci: produkcja szczepionek COVID-19 bez względu na zyski

Szczepionki
Fot. Shutterstock

Pomimo niezwykle szybkiej produkcji bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciw COVID-19, nie podjęto działań, aby zapewnić do nich równy dostęp we wszystkich krajach i regionach – zauważają eksperci ONZ. 

„Każdy ma prawo do dostępu do szczepionki przeciw COVID-19, która jest bezpieczna, skuteczna i oparta na najnowszych osiągnięciach naukowych” – zaznaczyli eksperci ONZprzed trzydniowym szczytem międzyrządowej grupy G7 w Wielkiej Brytanii, który rozpoczyna się w piątek.

Dziewięciu niezależnych ekspertów podkreśliło, że nadszedł czas na „międzynarodową solidarność i współpracę”, aby pomóc wszystkim rządom w zaszczepieniu ludzi i ratowaniu życia. „To nie czas na przeciągające się negocjacje czy lobbing, by wznosić bariery w celu ochrony zysków firm” – zaznaczyli.

Czytaj także: Afryka potrzebuje szczepionek COVID-19>>

Pomimo niezwykle szybkiej produkcji bezpiecznych i skutecznych szczepionek COVID-19, nie podjęto szybkich działań, aby zapewnić do nich równy dostęp we wszystkich krajach i regionach. „Miliardy ludzi na Południu globu pozostają w tyle. Postrzegają szczepionki jako miraż lub przywilej dla rozwiniętego świata” – wyjaśniali eksperci, co, jak dodali, „niepotrzebnie przedłuża kryzys, drastycznie zwiększa liczbę ofiar śmiertelnych i pogłębia niepewność ekonomiczną, zasiewając ziarno niepokojów społecznych”.

Kapitał prioryetetem

Eksperci powtórzyli swoje oświadczenie z zeszłego roku na temat ludzkich kosztów pandemii, mówiąc, że w czasie, gdy miliony ludzi borykają się z ubóstwem i głodem, przywódcy G7 muszą uczynić swoim najwyższym priorytetem ochronę życia i zdrowia ludzi w najbardziej społecznie i ekonomicznie niepewnej sytuacji.

– To szokujące, że według raportów Światowej Organizacji Zdrowia mniej niż jeden procent wszystkich podawanych dotychczas szczepionek trafił do krajów o niskich dochodach – podkreślili i zaznaczyli, że prawa własności intelektualnej nie mogą stać się barierą dla taniej produkcji i rozbudowanej podaży.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *