Europa się otwiera. Polska wydaje już paszporty covidowe

Paszport

Fot.: Shutterstock

Europa się otwiera. Polska wydaje już paszporty covidowe

Polska jest w gronie 7 unijnych krajów, które jako pierwsze rozpoczęły wydawanie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID-19. Było to możliwe dzięki tzw. bramie sieciowej uruchomionej miesiąc przed terminem.

– Odpowiednie przygotowanie pozwoli na uruchomienie pełnego systemu do 1 lipca, (…) dzięki czemu UE zdąży się znów otworzyć tego lata – powiedział komisarz Thierry Breton, cytowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Na szczeblu unijnym został uruchomiony system, który umożliwia weryfikację zaświadczeń w sposób bezpieczny i z poszanowaniem prywatności. Dzięki temu tzw. unijnej bramie sieciowej możliwe stało się sprawdzenie zawartych w kodach QR zaświadczeń. Uruchomienie bramy sieciowej wieńczy prace przygotowawcze na szczeblu UE.

Kto już wydaje paszporty covidowe?

Od 10 maja 22 państwa dokonały już pomyślnych testów bramy. Dzięki temu, pomimo, że rozporządzenie ws. paszportów covidowych będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą już teraz zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności.

Siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – postanowiło połączyć się z bramą sieciową i rozpoczęło wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń. Z kolei niektóre kraje postanowiły wprowadzić unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 dopiero wtedy, gdy wszystkie jego funkcje będą dostępne w całym kraju. Więcej państw przystąpi do systemu w nadchodzących dniach i tygodniach.


ASEAN Tourism Forum