Europejskie paszporty w cenie

Paszport

Europejskie paszporty dominują w pierwszej dziesiątce listy najbardziej wartościowych paszportów na świecie.

Według najnowszych danych na temat mobilności Europejczycy skorzystają bardziej niż inni obywatele na świecie, jeśli chodzi o podróże bez ograniczeń. Stanie się tak  od 1 lipca,  ponieważ zagrożenie ze strony COVID-19 zaczyna się zmniejszać.

Turystyczne zamieszanie

W związku z globalną pandemią, która doprowadziła do gwałtownego zahamowania mobilności – międzynarodowe podróże zmieniły się nie do poznania. Jednak Europa dominuje obecnie w pierwszej dziesiątce najbardziej „mobilnych” krajów. Wielka Brytania, Irlandia, Szwajcaria i Francja przodują pod względem ponownego otwarcia międzynarodowych podróży dla turystów. Obywatele  tych państw mogą korzystać z ruchu bezwizowego do największej liczby miejsc docelowych.

Dane wskazują na prawie równe szanse na szczycie rankingu. Przy czym numer 1  (Belgia) ma dostęp do jeszcze tylko jednego kraju bez wcześniej ustalonej wizy niż  zajmująca 15. miejsce Norwegia.

Różnica, która dzieli 15 najlepszych krajów indeksu, polega na tym, ile krajów ich obywatele mogą odwiedzić całkowicie bezwizowo. Lider – Belgia  może odwiedzać 81 krajów bez żadnych wymogów wizowych. Szwajcaria, mimo że może odwiedzić tę samą liczbę krajów bez wcześniej ustalonej wizy, może uzyskać dostęp do 77 krajów bez wizy.

Liderzy mobilności

Wskaźnik mobilności [MS] jest miarą stosowaną do śledzenia liczby krajów, z którymi jakikolwiek naród ma umowy, aby zezwalać na wizę nieograniczoną / wizę w dniu przyjazdu. (Wszystkie dane dostosowane do obecnych ograniczeń COVID-19).

Visa Free [VF] reprezentuje liczbę krajów, które posiadacze paszportów mogą odwiedzić całkowicie bez wizy, bez potrzeby wcześniejszej wizyty lub wizy po przyjeździe.

  1. Belgia – od 1 lipca
  2. Finlandia – od 1 sierpnia
  3. Austria – od 1 lipca
  4. Luksemburg – od 1 lipca
  5. Hiszpania – od 1 sierpnia
  6. Irlandia – od 1 lipca
  7. Wielka Brytania – od 15 lipca
  8. Szwajcaria – od 1 lipca
  9. Szwecja – od 1 lipca
  10. Holandia – od 1 lipca