Festiwal Smoczych Łodzi

Festiwal Smoczych Łodzi

Fot. Unsplash

Piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowego, to data jednego z najważniejszych chińskich świąt. Właśnie wtedy w Państwie Środka obchodzi się Festiwal Smoczych Łodzi.

O ważności święta świadczy fakt, że 20 maja 2006 r. jako jedno z pierwszych zostało wpisane na listę obiektów Narodowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a 30 października 2009 r. wpisane na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Od 2008 roku jest świętem państwowym.

Kalendarz chiński jest księżycowo-słoneczny, więc data święta w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. Festiwal, nazywany także Duanwu lub Świętem Podwójnej Piątki, ma miejsce zazwyczaj w czerwcu lub pod sam koniec maja i jest zarazem symbolicznym początkiem gorącego lata.

Poeta i dobry smok

Wiele jest podań związanych z tą prastarą tradycją, a historie różnią się między sobą w zależności od regionu kraju.

Jedna z legend wiąże początki święta z postacią Qu Yuana, poety oraz ministra za czasów Walczących Królestw. Mieszkańcy Państwa Środka uznawali go za wielkiego patriotę i pierwszego artystę, którego dzieła znane były w całym kraju. Ze względu na swój bunt przeciwko panującym wówczas w Państwie Środka wojnom, został wygnany z kraju. Zrozpaczony Qu Yuan, na znak protestu przeciwko korupcji i niesprawiedliwości władzy, miał rzucić się do rzeki Miluo. Świadkowie zdarzenia – miejscowi rybacy, którzy znali i szanowali poetę, ruszyli na ratunek, próbując swoimi łodziami dogonić nieszczęśnika porwanego przez nurt. Bijąc w bębny by odstraszyć głodne ryby i wiosłując zaciekle, walczyli z żywiołem, jednak ich rozpaczliwa walka nie przyniosła sukcesu. Poeta utonął, a rybacy, żeby oszczędzić jego ciało przed pożarciem przez ryby, wrzucali do wody kulki kleistego ryżu. Na pamiątkę tej tragedii, każdego roku urządzane były wyścigi łodzi.

 

Czytaj więcej na Silk Road Poland

 


ASEAN Tourism Forum