Festiwal Smoczych Łodzi

Festiwal Smoczych Łodzi

Fot. Unsplash

Piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowego, to data jednego z najważniejszych chińskich świąt. Właśnie wtedy w Państwie Środka obchodzi się Festiwal Smoczych Łodzi.

O ważności święta świadczy fakt, że 20 maja 2006 r. jako jedno z pierwszych zostało wpisane na listę obiektów Narodowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a 30 października 2009 r. wpisane na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Od 2008 roku jest świętem państwowym.

Kalendarz chiński jest księżycowo-słoneczny, więc data święta w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. Festiwal, nazywany także Duanwu lub Świętem Podwójnej Piątki, ma miejsce zazwyczaj w czerwcu lub pod sam koniec maja i jest zarazem symbolicznym początkiem gorącego lata.

Poeta i dobry smok

Wiele jest podań związanych z tą prastarą tradycją, a historie różnią się między sobą w zależności od regionu kraju.

Jedna z legend wiąże początki święta z postacią Qu Yuana, poety oraz ministra za czasów Walczących Królestw. Mieszkańcy Państwa Środka uznawali go za wielkiego patriotę i pierwszego artystę, którego dzieła znane były w całym kraju. Ze względu na swój bunt przeciwko panującym wówczas w Państwie Środka wojnom, został wygnany z kraju. Zrozpaczony Qu Yuan, na znak protestu przeciwko korupcji i niesprawiedliwości władzy, miał rzucić się do rzeki Miluo. Świadkowie zdarzenia – miejscowi rybacy, którzy znali i szanowali poetę, ruszyli na ratunek, próbując swoimi łodziami dogonić nieszczęśnika porwanego przez nurt. Bijąc w bębny by odstraszyć głodne ryby i wiosłując zaciekle, walczyli z żywiołem, jednak ich rozpaczliwa walka nie przyniosła sukcesu. Poeta utonął, a rybacy, żeby oszczędzić jego ciało przed pożarciem przez ryby, wrzucali do wody kulki kleistego ryżu. Na pamiątkę tej tragedii, każdego roku urządzane były wyścigi łodzi.

 

Czytaj więcej na Silk Road Poland