• Home »
  • Transport »
  • Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Flaga Francji

Fot. Usnplash

Kilka dni temu francuskie władze zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią dla brytyjskich rezydentów. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji.

Blokada uderzyła przede wszystkim w Brytyjczyków mieszkających na kontynencie europejskim, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii na czas świąt Bożego Narodzenia.

„Obywatele Wielkiej Brytanii, o ile nie posiadają francuskiego obywatelstwa, są w obecnej sytuacji uważani za obywateli państw trzecich i nie mogą przejeżdżać przez Francję” – przekazała w środę na Twitterze Eurotunel, spółka zależna od grupy Getlink, która zarządza kanałem La Manche.

Firma powołała się na decyzję władz francuskich wydaną 28 grudnia, jednak ministerstwo spraw wewnętrznych Francji przekazało agencji AFP, że blokada wynika z przepisów wprowadzonych jeszcze 18 grudnia. Zgodnie z nimi, po Brexicie Brytyjczycy stali się obywatelami państwa trzeciego, a umowa o wystąpieniu zwalnia rząd francuski z obowiązku udzielania pozwolenia na pobyt. Dlatego, Brytyjczycy „powinni być traktowani jak obywatele państw trzecich i nie powinno się im zezwalać na przejazd przez Francję do państw Unii Europejskiej” – oświadczyło francuskie MSW.

Jak zauważa AFP, działania władz francuskich są wynikiem walki z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa Omikron.


ASEAN Tourism Forum