German.Spa.Tradition – globalna kampania Niemieckiej Centrali Turystyki

Wokół Schrecksee w Allgäu. Fot. Axel Brunst

Tematem tej kampanii jest promocja wyjazdów dla zdrowia i dobrego samopoczucia z elementami kultury. Jest to następstwo preferencji i potrzeb podróżnych spowodowanych przez pandemię koronawirusa. Na znaczeniu zyskują takie tematy jak przyroda i aktywności na świeżym powietrzu, zrównoważony program pobytu.

Według badania, przeprowadzonego w lutym przez Europejską Komisję Turystyki, dla 66% turystów, właśnie wypoczynek jest najważniejszym motywem podróży. Z tego 14,8% jest zainteresowanych głównie pobytem w środowisku przyrody i uprawianiem tu aktywności, 13% kulturą i dziedzictwem kulturowym, 10,2% odnową biologiczną i relaksem, a 3,9% doznaniami kulinarnymi.

Celem nowej kampanii Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) jest zaprezentowanie kraju jako kierunku wyjazdów zdrowotnych i wellness, przy wykorzystaniu wysokich standardów jakości i wieloletniej tradycji uzdrowiskowej.

Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT: „Ludzie pragną regeneracji – i znajdą ją w ponad 350 niemieckich uzdrowiskach i resortach SPA oznaczonych certyfikatem jakości. Co ciekawe, stosują one lokalnie występujące naturalne środki lecznicze, które można znaleźć tylko tam. Wieloletnia tradycja i najwyższe standardy jakości w opiece medycznej wspierają profilaktykę i rehabilitację. Zdrowe żywienie i ćwiczenia w nieskażonym środowisku naturalnym zapewniają relaks i regenerację psychospołeczną. I wreszcie niepowtarzalny klimat z zabytkową architekturą uzdrowiskową, parkami i programem kulturalnym sprawiają, że wypoczynek w niemieckich ośrodkach SPA jest wyjątkowy.“ Warto w tym  miejscu podkreślić, że Niemcy są w Europie celem numer 1 pod względem podróży kulturalnych.

Uzdrowiska i sanatoria – wysokie standardy

Obecnie ponad 350 uzdrowisk i ośrodków SPA w Niemczech jest uznanych i certyfikowanych przez Stowarzyszenie Uzdrowisk i Kąpielisk. Jest to bezapelacyjnie największa liczba wśród międzynarodowej konkurencji tego segmentu turystyki.

Warto wiedzieć, że funkcjonuje tu ponad 200 publicznych kąpielisk termalnych, wiele z nich posiada również sauny i strefy wellness. Największe na świecie termy znajdują się w Erding, a Bad Blumenau ma najgorętsze źródło termalne w Europie o temperaturze 107°C.

Baden-Baden. Pijalnia w ogrodzie zdrojowym. Fot. Francesco Carovillano

Także kilka innych kryteriów jest wyróżnikiem, m.in.:

  • Historia: znane uzdrowiska, jak Akwizgran, Wiesbaden czy Baden-Baden, mają swoje początki w kompleksach rzymskich.
  • Gwarancja jakości: od 125 lat kasy chorych ustalają warunki, według których uzdrowiska otrzymują certyfikaty. Potwierdzenie jakości odbywa się regularnie.
  • Bardzo wygórowane kryteria do uzyskania statusu uzdrowiska, takie jak m.in.: posiadanie parku zdrojowego, propozycje ciekawych imprez, oznakowanych szlaków turystycznych i ścieżek do ćwiczeń.
  • Zasoby: ponad 500 rodzajów wód mineralnych i 35 wód leczniczych.
  • Indywidualność: wczasowicze mogą korzystać ze wszystkich urządzeń uzdrowiska w celu wypoczynku, relaksu i odnowy biologicznej nawet bez wskazań medyczno-terapeutycznych.
  • W obrazie wielu kurortów dominują unikatowe zespoły zabytkowej architektury uzdrowiskowej (przestronne foyer, teatry zdrojowe, pijalnie wód i pawilony koncertowe), a także światowej sławy sztuka ogrodowa w parkach zdrojowych, np. w Bad Homburg, Bad Oeynhausen i Bad Neuenahr.
  • Urozmaicony program kulturalny z koncertami, przedstawieniami teatralnymi, odczytami i projektami artystycznymi.

Dziedzictwo Kneippa

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Sebastiana Kneippa (1821-1887) – księdza, który stał się ważnym pionierem i propagatorem nowoczesnych nauk zdrowotnych. W wyniku osobistych doświadczeń spowodowanych chorobami, stał się zwolennikiem hydroterapii i ziołolecznictwa.

Bad Wörishofen. Relaks na hamaku w parku zdrojowym, w tle fontanna. Fot. Florian Trykowski

W połowie XIX w. opracował własną metodę leczenia, nazywaną „Terapią Kneippa“. Jej podstawą jest pięć filarów: zimne zabiegi, ziołolecznictwo, regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu, zrównoważona dieta oraz umiarkowany, sensowny sposób życia.

DZT kampanią German.Spa.Tradition. zwraca uwagę na to dziedzictwo. Metody Kneippa mają w Niemczech długą tradycję, a obecnie są oferowane w ponad 80 kurortach i uzdrowiskach (w tym zrzeszonych w Stowarzyszeniu jego imienia), a także w ponad 700 certyfikowanych ośrodkach, m.in. w: szkołach, przedszkolach, domach spokojnej starości i przedsiębiorstwach.

Bad Nauheim. Stąpanie po wodzie w parku uzdrowiskowym. Fot. Günter Standl

Bad Wörishofen to mała bawarska wioska, w której ten promotor odnowy biologicznej pełnił swoją posługę kapłańską ponad 40 lat. Jest tu siedziba „Akademii Kneippa”, gdzie odbywają się kursy fizjoterapeutyczne i doszkalające z przeznaczeniem dla różnych zawodów. W tutejszym klasztorze sióstr dominikanek, dawnym miejscu jego pracy, mieści się muzeum oraz oryginalny hotel.

Od lat terapia popularna jest także na całym świecie. W 2015 r. została doceniona przez UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Bad Wörishofen. Ogród przy hotelu „Oaza kuracji”, klasztor Wörishofen. Fot. Florian Trykowski

www.germany.travel

Opr. Majka Fudała
Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Niemieckiej Centrali Turystyki