• Home »
  • Aktualności »
  • Global Travel Taskforce, czyli Wielka Brytania przedstawia wytyczne bezpiecznych podróży międzynarodowych

Global Travel Taskforce, czyli Wielka Brytania przedstawia wytyczne bezpiecznych podróży międzynarodowych

Samolot na pasie startowym lotniska

Fot. Unsplash

Brytyjski program Global Travel Taskforce: Safe Return of International Travel wprowadza system sygnalizacji świetlnej dla zagranicznych wyjazdów w celu szybkiego powrotu do podróży międzynarodowych. 

Przedstawiony 9 kwietnia raport przygotowany przez brytyjską Global Travel Taskforce, w skład której wchodzą przedstawiciele kilku grup powiązanych z turystyką (m.in. departamenty rządowe, operatorzy transportowi, organizacje branżowe i biura podróży), pokazuje, w jaki sposób bezpieczne podróże międzynarodowe mogą zostać wznowione od 17 maja 2021 r. Obywatele Anglii, którzy będą chcieli opuścić kraj, nie będą już musieli udowadniać, że mają ważny powód do opuszczenia kraju.

Podstawą programu Global Travel Taskforce: Safe Return of International Travel będzie  system sygnalizacji świetlnej dla podróży zagranicznych, który będzie nakładał zróżnicowane obowiązki na osoby przybywające z państw oznaczonych trzema kolorami.

Wizyta w kraju z zielonym światłem będzie oznaczała, że osoba wracająca na Wyspy przed przyjazdem powrotnym będzie musiała przejść test na COVID-19, w tym test RT-PCR przed przybyciem do Anglii lub dwa dni po powrocie. Nie będzie natomiast musiała poddawać się kwarantannie (chyba, że uzyskałaby pozytywny wynik) czy innym, dodatkowym testom na koronawirusa.

Z kolei pobyt w państwie z bursztynowym światłem będzie nakładał na podróżnego po powrocie 10-dniową kwarantannę w wyznaczonym hotelu, testy na COVID-19 przed przyjazdem na Wyspy i testy RT-PCR w drugim i ósmym dniu po powrocie, ewentualnie z opcjonalnym testem dnia piątego, umożliwiającym szybsze zakończenie samoizolacji.

Kolor czerwony będzie oznaczał takie same obowiązki na podróżnego jak bursztynowy, bez możliwości przeprowadzenia testu w dniu piątym.

Brytyjski rząd zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, aby przewidzieć, jakim kolorem zostaną oznaczone poszczególne kraje w okresie letnim. W planach jest natomiast wprowadzenie listy obserwacyjnej, która ma pomóc zidentyfikować kraje najbardziej narażone na przejście z koloru zielonego na bursztynowy.

Branża turystyczna rozczarowana

Branża turystyczna zarzuca programowi Global Travel Taskforce: Safe Return of International Travel brak szczegółów, dotyczących zarówno wytycznych dla  biur podróży i linii lotniczych, jak i pasażerów.

Jak wskazuje Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych (BALPA), że zbyt ostrożne podejście rządu tylko przedłuża niepewność. „Brytyjczycy – z których ponad połowa otrzymała szczepionkę – nie będą czuć się pewnie, rezerwując wakacje i nie wiedząc, czy po powrocie zostaną zmuszeni do poddania się kwarantannie” – zaznaczył Brian Strutton, Sekretarz Generalny BALPA. I dodał: „Nawet w przypadku krajów znajdujących się na zielonej liście podróżni będą musieli wykonać test PCR, który kosztuje 100 funtów na osobę”.

„Koszty testowania są główną przeszkodą dla znaczącego powrotu do zdrowia w podróży” – zgadza się Steve Heapy, dyrektor generalny Jet2.com i Jet2holidays. „Nadal nie znamy też szczegółów. Nie wiemy, kiedy możemy zacząć latać, dokąd możemy polecieć, nie znamy dostępności i kosztów testowania” – powiedział Heapy.

Wprowadzone ograniczenia maja zostać poddane weryfikacji 28 czerwca 2021 r.


ASEAN Tourism Forum