Grecja znowu zarabia na turystyce. Pieniądze płyną od Europejczyków i Amerykanów

Flaga Grecji na tle miasta

Fot. Unsplash

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku Grecję odwiedziło 4,55 miliona gości z zagranicy, którzy zostawili w kraju 3,4 miliarda euro.

Bank Grecji opublikował dane dotyczące przychodów z turystyki – donosi „Rzeczpospolita”. Wynika z nich, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy do Grecji przyjechało 4,55 miliona gości z zagranicy, czyli o 51,4 procent więcej niż przed rokiem. Z tego 3,25 miliona z Unii Europejskiej (o 81 procent więcej, rok do roku). Tylko w lipcu Grecję odwiedziło 2,82 miliona ludzi z zagranicy.

Liczba pasażerów linii lotniczych była większa o 103,9 procent, a osób podróżujących drogą lądową o 16,6 procent mniejsza.

Podróże lotnicze w Europie. Grecja, Rumunia i Chorwacja z najmniejszymi spadkami ruchu>>

Natomiast przychody z turystyki rosły dużo dynamiczniej niż przyjazdy, a to dzięki turystom z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Od stycznia do lipca turyści wydali w Grecji 3,38 miliarda euro. To o 140 procent więcej, licząc rok do roku.

W wypadku państw unijnych było to 2,32 miliarda euro (wzrost o 176,9 procent), a goście przyjeżdżający spoza wspólnoty zostawili w Grecji 1,04 miliarda euro (więcej o 81,3 procent).

Większość przychodów (1,55 miliarda euro) pozyskano w lipcu, co stanowi wzrost o 109,4 procent wobec poprzedniego roku.


ASEAN Tourism Forum