Hinduscy fundamentaliści zaatakowali kościół w Indiach

Flaga Indii

Fot. Unsplash

Przywódcy wspólnoty chrześcijańskiej alarmują, że bezczynność policji ośmiela sprawców i może dojść do ponownych ataków na kościoły we wschodnich Indiach.

Według Sajana K. George’a, przewodniczącego Światowej Rady Chrześcijan Indii, kościół protestancki w wiosce Badaguda w dystrykcie Koraput został zaatakowany 16 maja przez ponad 150 hinduskich „fundamentalistów”.

„Na razie policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie i nie dokonano żadnego aresztowania, ale mamy pełne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i wierzymy, że sprawa wkrótce zostanie rozwiązana” – powiedział George UCA News. „We wsi jest dwanaście rodzin chrześcijańskich należących do kościoła luterańskiego oraz około 60 rodzin hinduskich” – zaznaczył.

„Mimo trudnej sytuacji panującej w naszym kraju w związku z ostrym atakiem COVID-19, w dzielnicy Koraput nadal rządzą bandyci. Już w lipcu ubiegłego roku zaatakowano ośmiu chrześcijan w Badaguda. Niezbędna była hospitalizacja” – zaznaczył.

„Bezczynność policji na niższych szczeblach ośmiela sprawców do powtarzania ataków na chrześcijan. Wzywamy administrację dystryktu do podjęcia odpowiednich działań w celu ochrony wspólnoty chrześcijańskiej ” – zaapelował George.

Zamieszki natychrześcijańskie

Katolicki biskup Aplinar Senapati z Rayagady podkreślił, że jego wspólnota ma „bardzo dobre stosunki ze wszystkimi religiami i jesteśmy zasmuceni ostatnim incydentem”.

Także ojciec Dibakar Parichha, urzędnik Archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar zaznaczył, że atak na kościół budzi niepokój.

Jeden z najgorszych zamieszek antychrześcijańskich w Odisha miał miejsce 23 sierpnia 2008 r., kiedy podczas hinduskiego święta Janmashtam ich przywódca Swami Laxmanananda Saraswati został zastrzelony. Hinduscy radykałowie nazwali to morderstwo chrześcijańskim spiskiem i rozpoczęli trwające siedem tygodni zamieszki, w których zginęło około 100 osób. Ponadto, zniszczonych zostało 6 tysięcy domów i 300 kościołów, 56 tysięcy osób stało się bezdomnymi. .


ASEAN Tourism Forum