TTG Polska Dziennik Turystyczny

Huang Shan. W krainie mgieł

Huang Shan

Góry Huang Shan – Żółte Góry, są częstym tematem w chińskim malarstwie i literaturze, a także w nowoczesnej fotografii. Pierwotnie zwane były Czarnymi.

Nazwa została zmieniona w roku 747 n.e. przez cesarza Minghuanga z dynastii Tang. Według legendy podróżował tu Żółty Cesarz, postać dla kultury Chin wyjątkowa, w poszukiwaniu ziół, z których mógłby przyrządzić eliksir nieśmiertelności. Od jego to imienia pochodzi nazwa gór.

Pasmo górskie, położone w południowej części prowincji Anhui we wschodnich Chinach, jest zbudowane z mas skalnych, wypiętrzonych z dna pradawnego morza w erze mezozoicznej, około 100 milionów lat temu. Sama rzeźba gór jest wynikiem działalności lodowców w czwartorzędzie.

Huang Shan

Góry Żółte słyną z wyjątkowych krajobrazów, spektakularnych wschodów i zachodów słońca, granitowych szczytów o osobliwych, tajemniczych kształtach, gorących wiosen, śnieżnych zim i zjawiska nazywanego morzem mgieł. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych w Chinach.

Huang Shan ciągną się na przestrzeni ok. 250 km, a średnia wysokość pasma wynosi nieco ponad 1000 m n.p.m.

W Huang Shan znajduje się 77 szczytów powyżej tysiąca metrów, dwa jeziora, trzy wodospady i 24 strumienie. Trzy najwyższe i najbardziej znane szczyty to: Lianhua Feng – Szczyt Lotosu o wysokości 1864 m n.p.m.), Guangming Ding – Szczyt Światła wysoki na 1840 m n.p.m.) i Tiandu Feng – Stolica Nieba, sięgający 1829 m n.p.m.

Czytaj więcej na Silk Road Poland

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *