IATA: region Azji i Pacyfiku musi łagodzić ograniczenia COVID-19

IATA

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wezwało państwa Azji i Pacyfiku do dalszego łagodzenia ograniczeń pandemicznych, które hamują podróże w regionie.

Międzynarodowy popyt na podróż w regionie Azji i Pacyfiku osiągnął w marcu 17 proc. poziomów sprzed pandemii, podczas gdy przez ostatnie dwa lat oscylował w okolicy 10 proc. „Jest to znacznie poniżej globalnego trendu, gdzie rynki odzyskały 60 proc. poziomów sprzed kryzysu. Opóźnienie wynika z ograniczeń rządowych. Im szybciej zostaną zniesione, tym szybciej zobaczymy ożywienie w sektorze podróży i turystyki w regionie.” – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA , w swoim przemówieniu programowym na szczycie lotniczym Changi.

Walsh wezwał rządy Azji i Pacyfiku do dalszego łagodzenia środków i normalizacji podróży lotniczych poprzez:

  • Usunięcie wszelkich ograniczeń dla zaszczepionych podróżnych.
  • Usunięcie testów i kwarantanny COVID-19 dla niezaszczepionych podróżnych, w przypadku wysokiego poziomu odporności populacji, co ma miejsce w większości państw Azji.
  • Zniesienie obowiązku noszenia maseczek podczas podróży samolotem, kiedy nie jest już potrzebne w innych pomieszczeniach i środkach transportu publicznego.

„Wspieranie i, co ważniejsze, przyspieszanie ożywienia będzie wymagało wysiłku przemysłu i rządu. Linie lotnicze przywracają loty. Porty lotnicze muszą być w stanie obsłużyć popyt. A rządy muszą efektywnie przetwarzać zaświadczenia bezpieczeństwa zdrowotnego i inną dokumentację dla kluczowego personelu” – powiedział Walsh.